Antikoagülan tedavisi alan hastalarda cyp2c9 gen polimorfizminin araştırılması
Investigation of cyp2c9 gene polymorphism in patients receiving anticoagulant therapy
- Tez No: 497583
- Danışmanlar: PROF. DR. İBRAHİM TÜRKÇÜER
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 101
Özet
ÖZET Oral antikoagulanlar, tromboembolik bozuklukların tedavisinde ve profilaksisinde sık kullanılmaktadırlar. (1–5). Warfarin, dünyada oral antikoagulan olarak en yaygın kullanılan ilaçtır (6). Hastalar, international normalized ratio (INR) ile yakın takip edilir. Sitokrom P450 2C9 (CYP2C9), warfarin gibi birçok önemli ilacın oksidatif metabolizması için gerekli olan bir karaciğer enzimidir ve CYP2C9 bölgesinde bir dizi genetik polimorfizm tanımlandı Bu genetik mutasyonlardan biri; exon 3 pozisyon 144' de, arjininin sisteinle yer değiştiği CYP2C9*2 alleli (Arg144Cys), diğeri exon 7 pozisyon 359' da izolösinin lösinle yer değiştirdiği CYP2C9*3 alleli'(Ile359Leu)' tür ki bu mutasyonlar invitro varfarin hidroksilasyondaki bozulmayı gösterir (12,13). CYP2C9 alellerinden biri, CYP2C9*1 alleli wild, en yaygın tip olup, doğal tip genotip olarak bilinir. CYP2C9*2 allelini taşıyan hastalardaki enzim aktivitesi, wild tip enzim aktivitesinin %12'si, CYP2C9*3 allelini taşıyan hastalardaki enzim aktivitesi ise %5' idir (12,14,15). Kumarin türevi olan warfarin, antikoagülan etkinliğini vitamin-K-epoksiredüktaz enzim sentezini inhibe ederek göstermektedir. Warfarin sodyum gastrointestinal sistemden hızla emilmekte ve pik serum konsantrasyonuna 2–8 saatte ulaşmaktadır. Plazma proteinlerine tama yakın bağlanır ve karaciğerde birikir. Warfarin, S- izomer ve R-izomer'den oluşan rasemik karısım olarak kullanılır. S- izomer, R-izomer'den 3–5 kat daha etkindir. Çalışmaya Pamukkale Üniversitesi Tıp Fakültesi Acil Servisine başvuran, warfarin tedavisi kullanan, toplam 100 hasta ve 100 gönüllü sağlıklı denekten oluşan kontrol grubu çalısma kapsamına alındı. CYP2C9*2 ve CYP2C9*3 varyantlarını saptamak için ilgili genin gen değişimini içeren bölgesi CYP2C9*2 varyantı için: 5' TACAAATACAATGAAAATATCATG 3' 5 ' CTAACAACCAGACTCATAATG 3' CYP2C9*3 varyantı için: 5' AATAATAATATGCACGAGGTCCAGAGATGC 3' 5' GATACTATGAATTTGGG 3' primerleri kullanılarak PCR teknigi ile çoğaltıldı. Hastalardan başvuru sonrasında tetkik ve tedavileri sürecinde kan alınırken ortalama 5 ml (1 hemogram tüpü) kadar kan çalışma için ayrıldı. Çalışmaya acil servise herhangi bir şikayetle gelen, bireylerde basit rastgele örneklem metodu ile belirlenen, warfarin kullanan 100 hasta alındı. Kontrol grubu olarak sağlıklı deneklerden oluşan 100 gönüllü birey çalışmaya alındı. Warfarin kullanan grupta INR değeri, warfarin kullanım dozu mutasyon varlığı açsıından değerlendirildiğinde mutasyon varlığı ile değerlendirildiğinde gruplar arası istatistiksel fark saptanmadı. Hastalardan warfarin dozu stabilize haldeyken bakılan INR değerleri çalışmamızda kullanılmasının bu duruma sebep olduğunu düşünmekteyiz. Warfarin kullanan grupta tedavi sürecindeki ilk saptanan INR ve pik INR değerleri mutasyon alt gruplarında karşılaştırıldığında istatistiksel olarak anlamlı fark saptandı. Haftalık warfarin kullanım dozu stabil olan hastalarda INR düzeyi ortalamaları arasında istatistiksel anlamlı farkın bulunmamış olması da FDA, IWPC ve CPIC'ın önerileri (21,118,119) doğrultusunda warfarin metabolizması açısından gen mutasyonuna warfarin başlandığı dönemde bakılması, warfarin kullanım dozunun stabilize olduğu hastalarda ise bakılmasının anlam taşımadığını düşündürmektedir.
Özet (Çeviri)
Oral anticoagulants are frequently used in the treatment and prophylaxis of thromboembolic disorders. (1-5). Warfarin is the most commonly used drug in the world as oral anticoagulant (6). Patients are closely followed by international normalized ratio (INR). Cytochrome P450 2C9 (CYP2C9) is a liver enzyme required for the oxidative metabolism of several important drugs such as warfarin, and a number of genetic polymorphisms have been identified in the CYP2C9 region. One of these genetic mutations; exon 3 position 144, CYP2C9 * 2 allele (Arg144Cys) where arginine replaces cysteine, and CYP2C9 * 3 allele '(Ile359Leu)' in which exolon 7 replaces isoleucine with leucine at position 359 (Ile359Leu), indicating the degradation of in vitro warfarin hydroxylation , 13). One of the CYP2C9 alleles is known as the CYP2C9 * 1 allele wild type. The enzyme activity in patients with the CYP2C9 * 2 allele is 12% of the wild type enzyme activity, while the enzyme activity in patients with the CYP2C9 * 3 allele is 5% (12,14,15). The gamma derivative, warfarin, demonstrates its anticoagulant activity by inhibiting the synthesis of vitamin-K-epoxy-reductase enzyme. Warfarin Na is rapidly absorbed from the gastrointestinal tract and reaches a peak serum concentration within 2-8 hours. It binds closely to plasma proteins and accumulates in the liver. It is used as a racemic mixture of warfarin, S-isomer and Risomer. The S-isomer is 3-5 times more effective than the R-isomer. A control group consisting of 100 patients and 100 healthy volunteers who applied to the Emergency Department of PU Faculty of Medicine and who were on warfarin treatment were included in the study. In order to detect variants of CYP2C9 * 2 and CYP2C9 * 3, For the CYP2C9 * 2 variant: 5 'TACAAATACAATGAAAATATCATG 3' 5 'CTAACAACCACACTCATAATG 3' For the CYP2C9 * 3 variant: 5 'AATAATAATATGCACGAGGTCCAGAGATGC 3' 5 'GATACTATGAATTTGGG 3' primers. The blood samples were collected from the patients for an average of 5 ml (1 hemogram tube) while blood was collected during the follow-up examination and treatment. 100 patients who received warfarin were selected by simple random sampling method in the individuals who came to the study with an emergency service complaint. As a control group, 100 volunteers from healthy subjects were included in the study. In the group using warfarin, when the INR value was evaluated in terms of warfarin use dozu mutation presence, no statistical difference was found between the groups when evaluated with mutation presence. We think that the use of INR values which are seen during the stabilization of warfarin in patients with this disease is caused by this condition. In the warfarin group, there was a statistically significant difference when comparing the initial INR and peak INR values in the treatment subgroups. The fact that there was no statistically significant difference between INR level averages in patients with weekly warfarin use-stabilized patients suggests that the observation of warfarin metabolism in terms of warfarin metabolism during warfarin initiation in the direction of the FDA, IWPC and CPIC recommendations (21,118,119).