Antikoagülan tedavisi uygulanan deney hayvanlarında çeşitli lokal koagülasyon yöntemlerinin karşılaştırmalı incelenmesi
- Tez No: 9190
- Danışmanlar: PROF. DR. KAYA ENERGİN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 1989
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ağız, Diş, Çene Hastalıkları ve Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 151
Özet
- 131 - ÖZET Çalışmamxzda, pıhtılaşma bozukluğu olan ve antikoagü- lan kullanan hastalarda, oral cerrahi işlem sonrası oluşabi lecek kanamayı önleyebilmek amacıyla, lokal hemostatik ilaç ları (Sorbacel, Hemarcol, Albotyl, Revici ve Clauden) anti- koagülan uygulanmış tavşanlarda, yaptığımız diş çekimlerinden sonra deneyip, etkilerini araştırdık. Çalışmamızın sonucunda, Clauden,. Revici ve Sorbacel'in antikoagülanlı deney hayvanlarında pıhtılaşma zamanını kı saltmada daha etkili olduğunu; yine Sorbacel, Revici, Clauden ve Hemarcol'ün kontrol grubundan farklı olarak iyi nitelikli pıhtı meydan getirdiğini, ayrıca kanamayı daha iyi kontrol ettiğini saptadık. Histopatolo jik bulguların incelenmesinde, içinde Sorbacel, Hemarcol gibi rezorbe olabilen hemostatik materyal bırakılan soketlerin, daha yavaş iyileştiğini ve yine bunla rın Revici, Clauden ve Albotyl'e göre daha fazla iltihabi reaksiyon meydana getirdiğini tespit ettik. Ayrıca Clauden'in en az iltihabi reaksiyona sebeb ol duğunu ve kemikleşme eğilimi meydana getirdiğini gözledik. Fibroblastik aktivitenin, Sorbacel ve Hemarcol bırakı lan soketlerde minimum; Revici, Albotyl ve özellikle132 - Clauden'li çekim yerlerinde ise daha fazla görüldüğünü sapta dık. Kontrol soketlerinde ise, minimum iltihabi reaksiyon meydana geldiğini ve iyileşmenin hemostatik ilaç uygulanan alveollere göre daha iyi derecede olduğunu tespit ettik. Çalışmamızdan elde ettiğimiz bu bulgulara dayanarak, kanama, pıhtılaşma bozukluğu olan ve antikoagülan tedavisi altındaki hastalarda, cerrahi işlemler gerektiğinde, oluşabi lecek kanama komplikasyonlarının özellikle Clauden veya ça lışmamızda kullandığımız diğer lokal hemostatiklerle önlene bileceği kanaatindeyiz.
Özet (Çeviri)
- 133 - SUMMARY In this study, in order to prevent bleeding which occur after oral surgical operation in patients who suffer from coagulation deficiency and who use anticoagulants, we investigated the effects of some local haemostatic agents such as Sorbacel, Hemarcol, Albotyl, Revici and Clauden which were given to the rabbits after exodontia. ¦ As a result of our study we found that Clauden, Revici and Sorbacel were most effective to reduce coagulation time in anticoagulated experimental rabbits. The said agents also provided firm coagulum as being different from the controlled group, furthermore controlled the bleeding satisfactorily. We examined the histopathological findings and found that the sockets in which we left resorbable haemostatic agents such as Sorbacel and Hemarcol showed slow healing. These sockets also provided more inflamatory reactions compared with Revici, Clauden and Âlbotyl. Furthermore, we observed that Clauden caused less inflamatory reaction and tendency for bone formation. We determined that fibroblastic activity was at minimum level in the sockets in which Sorbacel and Hemarcol were- 134 - left. On the other hand more fibroblastic activity was observed in the tooth extraction sockets having Revici, Albotyl and especially Clauden. We found that there was minimum inflamatory reaction in the control sockets and the healing was much better as compared with alveoli for which haemostatic agent was used. Based on the findings we obtained in our investigation, we believe that bleeding complications occuring as a result of oral surgical operations in the patients who suffer from bleeding and coagulation deficiency and are treated with anticoagulants, can be prevented by especially Clauden and other local haemostatics used in our study.