Polikistik over sendromlu hastalarda serum alfa-klotho seviyeleri ve klinik ile ilişkisi
Serum alfa-klotho levels in women with polycyctic ovary syndrome and its clinical importance
- Tez No: 497584
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET BABÜR KALELİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 68
Özet
Polikistik Over Sendromlu Hastalarda Serum Alfa-Klotho Seviyeleri ve Klinik ile İlişkisi Dr. Gizem Sarıiz Klotho 1012 aminoasitten oluşan tip 1 transmembran bir proteindir. Α-klotho proteininin ekstraselüler parçası parçalanıp kana karışarak hormonal aktivite gösterebilmektedir. Güncel çalışmalarda tip 2 Diyabet hastalığının progresyonu ile ilişkisi olduğu rapor edilmiştir. Ancak literatürde serum α-klotho seviyelerinin PKOS tanısı alan olgulardaki klinik önemi hakkında yapılmış herhangi bir çalışma bulunmamaktadır. Bu nedenle bu araştırmada serum α-klotho seviyelerinin PKOS hastaları ve kontrol grubu arasında karşılaştırılması amaçlanmıştır. Bunun yanında α-klotho seviyelerinin hastalığın kliniği ile de ilişkisinin değerlendirilmesi hedeflenmiştir. Bu kontrollü çalışmaya yeni tanı almış Polikistik Over Sendromlu 34 hasta ile sağlıklı kontrol grubu olarak değerlendirilen 33 kadın dahil edilmiştir. PKOS grubunda bulunan 30 (%81) olguda klinik hiperandrojenizm, 9 (%24) olguda ise laboratuvar hiperandrojenemi saptanmıştır. PKOS grubunda akne belirgin olarak fazla izlenilmiştir. PKOS grubundaki hastalarda LH/FSH oranı kontrol grubuna göre anlamlı yüksek saptanmıştır. Aynı zamanda hasta grubunda total testosteron ve FAI değerleri kontrol grubuna göre anlamlı olarak yüksek bulunulmuştur. Serum α-klotho seviyeleri için hasta ve kontrol gruplarında anlamlı farklılık saptanmamıştır. PKOS grubu içerisinde, AMH değeri düşük olan subgrupta, AMH değeri yüksek olanlara göre serum α-klotho düzeyleri anlamlı yüksek saptanmıştır. Bu sonuçlar PKOS hastalarının aslında heterojen bir gruptan oluştuğunu desteklemektedir. PKOS olgularındaki farklı seviyeleri aynı zamanda farklı etyopathogenez ile de ilişkili olabilir. Bu farklığın prognostik önemi için ileri çalışmalara ihtiyaç vardır.
Özet (Çeviri)
Serum Alfa-Klotho Levels in Women with Polycyctic Ovary Syndrome and its Clinical Importance Dr. Gizem Sarıiz Klotho is a type 1 transmembrane protein consisting of 1012 amino acids. The extracellular domain of it is released into the systemic circulation and have hormonal activity. Several recent reports indicate its association with type 2 diabetes mellitus progression. There has been no evidence for the clinical importance of serum α-klotho among women diagnosed with polycystic ovary syndrome (PCOS). Therefore, in this study we aimed to investigate the relation of serum α-klotho levels with the clinical perspectives of the disease. Overall, 34 women with PCOS and 33 healthy controls were included to the analysis. Clinical and laboratory hyperandrogenism were found in 30 (%81) and 9 (%24) women in the PCOS group, respectively. Acne was more prevalent among cases. LH to FSH ratio was increased in the PCOS group than that of in the control group. PCOS group also had higher total testosterone and free androgen index (FAI) than the control group. Serum α-klotho levels were found to be similar between the two groups. However, α-klotho levels were significantly higher in the low AMH subgroup than the high AMH subgroup when the PCOS group was analyzed separately. These results indicate the fact that PCOS patients consists of heterogeneous group of women. Differences in serum α-klotho levels may also indicate distinct etiopathogenezis for these heterogeneous groups in PCOS. There is a need for prospective further studies in order to dissect the importance of such difference.