Tüp torakostomi ile takip edilen göğüs cerrahisi olgularında hava kaçağının dijital ölçümü ve prognoza etkisi
Digital measurement and prognostic effect of air leak on thoracic surgery patients who followed by tube thoracostomy
- Tez No: 497609
- Danışmanlar: PROF. DR. UFUK ÇAĞIRICI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Göğüs Kalp ve Damar Cerrahisi, Thoracic and Cardiovascular Surgery
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Göğüs Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
UHD gerek spontan pnömotoraks sebebi ile tüp torakostomi uygulanan hastalarda gerekse akciğer rezeksiyonu uygulanan hastalarda sıkça karşı karşıya kalınan bir morbiditedir. Primer spontan pnömotorakslı olgularda 5-7 günden daha uzun süren hava drenajı UHD olarak kabul edilmekte ve cerrahi tedavi açısından da bir endikasyon oluşturmaktadır. UHD postoperatif hastalarda ise plörodezden tekrar operasyona kadar değişebilen ek girişimler gerektirmektedir. Bu önemli özellikleri nedeni ile UHD'nin erken tanısı hastalara bir çok avantaj sağlayabilir. Prospektif olarak yapılandırdığımız çalışmamızda; hastaların hava kaçaklarını hassas bir anemometre ve android işlemcili bir cep telefonu yardımı ile ölçtük. Spontan pnömotoraks sebebi ile tüp toraksotomi uygulanan hastaları Grup-1, akciğer rezeksiyonu uygulanan hastaları ise Grup-2 olarak ayırdık. Hasta seçiminde ve ölçüm işlemlerinde katı kurallar uygulayarak çalışmanın standardizasyonunu sağladık. Gün içerisinde ölçülen tepe akım değerleri ile UHD gelişmesi arasındaki ilişkiyi ve tepe kaçak akımı için cut-off değerleri ROC analizi ile değerlendirdik. Sonuçta hem Grup-1 hem de Grup-2'deki hastalarda, yalnızca tepe kaçak hacmi ölçümü ile, UHD gelişimi %90'ın üzerinde sensitivite ve spesifite ile saptayabieceğimizi ortaya koyduk. Sonuçlar kullanılarak spontan pnömotorakslı hastalarda yalnızca hava kaçağı ölçülerek, 5-7 gün gibi uzun sürelerin geçmesini beklemeden cerrahi kararının alınabileceği kanaatine vardık. Postoperatif hastalarda ise belirli miktarın üzerinde olan hava kaçaklarının sebat edeceğinin ve blood-patch plörodez, retorakotomi gibi ek cerrahi girişimlere ihtiyaç duyulacağını ortaya koyduk. Yine bu hasta grubunda 5-7 gün beklemeden ek işlemlerin uygulanabileceğini vurguladık. Çalışmamızda blood-patch plörodezin etkinliği konusunda da ek sonuçlar elde edildi. Tepe hava kaçağı değeri 250 mL/sn olan hastalarda uygulanan BP plörodez ile olumlu sonuçlar alınacağı ortaya konuldu. Çalışmamızın benzer çalışmalar ile desteklenerek literatüre tepe kaçak miktarı, tepe kaçak hızı gibi yeni prognostik parametreler kazandıracağı kanaatindeyiz.
Özet (Çeviri)
Prolonged air leak (PAL) is a morbidly encountered in patients who have undergone tube thoracostomy due to spontaneous pneumothorax or who are undergoing pulmonary resection. In primary spontaneous pneumothorax cases, air leak drainage which is longer than 5-7 days is accepted as PAL and is an indication for surgical treatment. PAL requires additional interventions in postoperative patients, ranging from pleurodesis to reoperation. The early recognition of PAL with the cause of these important features can provide many advantages in sickness. In our prospective study; We measure patients' air leaks with the help of a sensitive anemometer and a mobile phone with android processor. Group-1 patients underwent tube thoracostomy due to spontaneous pneumothorax and Group-2 patients underwent lung resection. We have standardized the study by applying strict rules in patient selection and measurement procedures. We evaluated the cut-off values for the relationship between the peak current values measured during the day and the development of PAL and the peak leakage current by ROC analysis. We have shown that in both Group-1 and Group-2 patients, we can detect PAL growth with sensitivity and specificity above 90%, only with peak leak volume measurement. Using the results, we found that patients with spontaneous pneumothorax could be measured only by air leakage and that surgical decision could be taken without waiting for 5-7 days. In postoperative cases, we have shown that air leaks over a certain amount will persist and additional surgical procedures such as blood-patch pleurodesis, retoracotomy will be needed. We also emphasized that additional treatment can be performed in this patient group without waiting for 5-7 days. In our study, additional results were obtained regarding blood-patch pleurodesis (BP) activity. Positive results were obtained with BP pleurodesis applied to patients with peak air leak value of 250 mL / sec. We believe that our work will be supported by similar studies to gain new prognostic parameters such as peak leak volume, peak air leak to literature.