3 boyutlu yüksek frekanslı endovaginal ultrasonografi ile stress üriner inkontinanslı ve sağlıklı kontrol olgularının değerlendirilmesi
Evaluation of 3 dimensional high frequency ultrasonography between stress urinary incontinence and healthy control patients
- Tez No: 497608
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. AHMET ÖZGÜR YENİEL
 - Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
 - Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
 - Yıl: 2016
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Ege Üniversitesi
 - Enstitü: Tıp Fakültesi
 - Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 69
Özet
Amaç: Bu çalışmada amaç, mid üretral kompleks (üretral çizgili kas ve üretra) hacmini 3 boyutlu yüksek frekanslı endovaginal ultrasonografi ile görüntülemek ve stres üriner inkontinanslı ve kontinan olgularda periüretral yapıların karşılaştırılmasıdır. Metod: Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalına Mayıs 2015-Haziran 2016 tarihleri arasında başvuran, 34 stres üriner inkontinans (SUI) tanısı alan ve 34 kontinan olgu çalışmaya dahil edilmiştir. Çalışma, grup eşleştirilmesi yapılan bir vaka-kontrol çalışması olarak düzenlenmiştir. Etik kurul onayı sonrasında 34 SUI olgusu ve 34 kontinan kontrol olgusu onayları alınarak çalışmaya dahil edilmiştir. Her iki gruptaki olgulara rutin ürojinekolojik değerlendirme araçlarından ürojinekolojik muayene, ped testi, 3 günlük üriner günlük, UDI-6 (Urogenital Distress Inventory-6) ve IIQ-7 (Incontinence Impact Questionnaire-7) hayat kalitesi testi, FSFI (Female Sexual Function Index), pelvik taban kas gücü, perinometre, Q tip test ve 3 boyutlu yüksek frekanslı endovaginal ultrasonografi uygulandı. Off-line ortamda transvaginal ultrasonografideki görüntülerden üretral kompleks ve rabdosfinkter (periüretral kas) kasının boyutları ölçüldü.
Özet (Çeviri)
Objective: Monitorize the mid urethral complex volume (smooth muscle of urethra and urethra)with 3 dimensional high frequency ultrasonography and compare stress urinary incontinence and continan patients. Method: 34 Stress urinary incontinence and 34 continan patients included the study. Study organized as group matching case-control regime. After ethic committee aprovment 34 SUI and 34 continan patients include the study. Both groups performed urogynecologic examination, ped test, 3 days urinary diari, UDI-6, IIQ-7, life quality test, FSFI, pelvci floor muscle power, perinometry, q tip test and 3 dimensional high frequency endovaginal ultrasonography. Off-line stage by the transvaginal ultrasonography views, urethral complex and rabdosphincter muscle size measured.