TSK asker hastanelerinde görev yapan yüksek hemşire personelin iş analiz yöntemleriyle görevlerindeki verimliliklerinin analizi
  1. Tez No: 49761
  2. Yazar: ADEM KÖSE
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. H. TANSU AKTAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 87
Özet
VI. ÖZET Herhangi bir işletmenin başarılı olması için iyi yetişmiş yöneticilere duyulan ihtiyaç, üzerinde durmayı gerektirmeyecek kadar açıktır. Yöneticinin başarısı, yönettiği birimin ve o birimi oluşturan personelin başarısı ile belirlenmekte, öte yandan da tüm kurumun başarısını belirleyen önemli bir etmen olmaktadır. Dinamik bir ortamda faaliyet gösteren hastaneler arzu edilen amaçlarına etkin ve verimli bir şekilde ulaşabilmek için başarılı bir yönetime ve başarılı yöneticilere sahip olmak zorundadırlar. Yönetsel başarı örgütsel başarıyı doğrudan etkileyen temel faktördür. Yönetsel başarıyı ise yöneticiler yani başarılı yöneticiler sağlamaktadır. Başarı; görevler yönünden kusursuz iş yapmayı, işi daha iyi yapabilmeyi, kusursuzluk standartına ulaşabilmeyi ifade etmektedir. Hastanelerde hemşirelik hizmetlerinin yönetilmesi başhemşirenin sorumluluğundadır. Başhemşirenin fonksiyonları üç bölümde toplanabilir. Bunlar hastanın hemşirelik bakımı ile ilgili fonksiyonları, yönetimle ilgili fonksiyonları ve eğitimle ilgili fonksiyonlarıdır. Bu çalışma ile başhemşirelerin yönetsel başarı düzeyleri saptanarak, askeri hastanelerdeki hemşirelik hizmetlerinin etkinlik ve verimliliğini artırabilmek için gereksinimlerin neler olduğu ortaya konmaya çalışılmıştır. Gerekli bilgiyi elde etmek için anket uygulaması kullanılmıştır. Subay başhemşirelerin yönetsel başarı düzeyi; kendileri, askeri tabipler ve ordu hemşireleri meslek gruplarınca değerlendirilmiştir. Bu değerlendirmeler SPSS programı aracılığı ile karşılaştırmıştır. Subay başhemşirelerin kendi değerlendirmesinde yönetsel başarı puanı 342.1, askeri tabiplerin değerlendirmede verdikleri yönetsel başarı puanı 258.6, Ordu hemşirelerin verdikleri yönetsel başarı puanı 281.8 olarak bulunmuştur. Subay başhemşirelerle, askeri tabipler; subay başhemşirelerle ordu hemşireleri arasında yönetsel başarı değerlendirmesi yönünden anlamlı farklılık bulunmuştur. Askeri tabipler ile ordu hemşireleri arasında başhemşirelere verdikleri yönetsel başarı değerlendirmesi yönünden anlamlı farklılık bulunmamıştır. Yönetsel başarı değerlendirmeleri arasındaki farklılığın meslek grupları arasındaki hemşirelik mesleğine yönelik algıların farklı olmasından ve başhemşirelik görevini yürüten subay yüksek hemşire personelin mesleki deneyim eksikliğinden kaynaklanabileceği saptanmıştır. 72
Özet (Çeviri)
VII. SUMMARY The necessity to the well-trained managers for the success of any company is so clear that there is no need to discuss about. The success of the manager is determined by the achievements of the staff working in mentioned department and the unit he governs, and a promising factor which indicates the success of whole foundation. In order to reach the demanded targets effectively and efficiently, the hospitals running dinamically have to have successful management and managers. Management success is the main factor which affects the organizational success directly. Success is stated as to work done without mistake, to be able to perform something better and to be able to reach to the standart of perfection. Head nurse is responsible for managing the nursery services in the hospital. The functions of the head nurse can be gathered in three parts : functions related to the nurse care for the patient, functions related to the administration and functions regarding to the education and training. With this study, the necessities to improve the effectivity and efficiency of nursery services in the military hospitals were tried to be clarified by determining the levels of management success of head nurses. Inquiry procedure was used to obtain the data. The management success levels of nurse officers were evaluated by themselves, medical officers and army nurses. These results were compared by means of SPSS program. The management success scores given by themselves, medical officers and army nurses were found as 342.1, 258.6 and 281.8, respectively. With respect to the evaluation of management success, significant differences were found between officer nurses and both medical officers and army nurses. No significancy was found between medical officers and army nurses with the same regard. It was determined that the reason of the differences in the evaluations of management success scores might be the differences of the perceptions about the occupation of nursery between the occupational groups and the lack of occupational experience of the nurse officer staff assigned for the head nurse. 73