Hemşirelerin kemoterapinin zararlı etkilerinden korunmaya yönelik bilgi ve tutumlarının incelenmesi
Examination of the knowledge and the attitudes of the nurses towarda the harmful effects of chemotherapy
- Tez No: 49762
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. LEYLA KHORSHİD
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
- - ÖZET Bu çalışma kemoterapi uygulayan hemşirelerin, kemöterapinin zararlı etkilerinden korunmalarına ilişkin bilgi ve tutumlarını incelemek amacıyla tanımlayıcı olarak yapılmıştır. Sosyal Sigortalar Kurumu İzmir Eğitim Hastanesi'nin yataklı bölümlerinde çalışan ve kemoterapi uygulayan 130 hemşire bu çalışmanın örneklemini oluşturmuştur. Değerlendirmede yüzdelik ve ki-kare önemlilik testi kullanılmıştır. Çalışmaya katılan hemşirelerin çoğunluğunun hazırlık sürecinde kendilerini korumak için alınması gereken kişisel önlemleri (% 74.62), kemoterapide kullanılan malzemelerin nasıl bir özelliğe sahip olması gerektiğini (% 78.46), göze ilaç sıçradığında ne yapılması gerektiğini (% 68.46), kemoterapide kullanılmış malzemenin atılması gereken yeri (%76.72), bildiği saptanmıştır. Hemşirelerin çoğunluğunu kemoterapatik ilaç hazırlanırken işlem uzun sürecekse eldiven değiştirme sıklığını (%80), kemoterapi uygulaması sırasında akut genel sistemik etki nedeniyle hemşirede ortaya çıkabilecek sorunları (%72.30), sürekli kemoterapik ilaç uygulayan hemşirelerde kemöterapinin zaralı etkilerinden en fazla etkilenen organın (%80.77), oral yolla verilecek kemateıapötik ilaca dokunmanın zaralı olduğunu (%70), kematerapi uygulanan hastaların vücut sıvıları ile teması gerektiren işlemlerde hemşirenin dikkat etmesi gereken kurallları (%67.70), bilmedikleri saptanmıiştır. Hemşirelerin büyük çoğunluğunun (%94.42), hizmet içi eğitim programı düzenlenmesi, kemoterapi için uygun araş gereç ve ortamın sağlanması, yöneticilerin kemoterapi uygulama kurallarına uyulup uyulmadığının denetlenmesi, istekli hemşirelere kemateropi uygulatıl m ası, kemateropi uygulayan hemşirelerin özel hizmet tazminatlarının arttırılması ve çalışma sürelerinin azaltılması, hekimlerin ve yöneticilerin kemateropinin zararlı etkileri konusunda eğitilmesi ve özel kemoterapi semsinin kurulması gibi kemöterapinin zararlı etkilerinin önlemesi konusunda yöneticilerinden beklentileri olduğu saptanmıştır. 114
Özet (Çeviri)
^~~~ : SUMMARY Examination of the Knowledge and the Attitudes of the Nurses Towarda the Harmful Effects of Chemotherapy This study has been made as a defining one in order to examine the nurses attitudes and knowledge, who practice chemotrapy, towards the harmful effects of chemotherapy. 130 nurses who practice chemotherapy in the hospitals of Social Security Institution (SSK) have formed the sample nurses of (his study, fu (he evaluation, tests of percentage and kisquare importance used. It is found that most of the nurses, in the preparation level, know the personal precautions which should be taken in order to protect themselves (74.6296), which qualifications must the equipment have that are used in chemotherapy (78.46 %), what should be done if the medicine is splashed into one's eyes (68.46 %), the place where the used material to be thrown away (76.72 %). It is found that most of the nurses do not know the frequency of changing their gloves if the operation of preparing chemotherapotic medicine will last long (80 %), the possible problems that they may have due to acute general systemic effect during the chemotherapy pratice (72.30 %), the organ that is mostly affected because of practising chemotherapotic medicine long time (80.77 %), that it is harmful to touch the chemotherapotic medicine which will be given orally (70 %), the rules that will be paid attention by nurses while getting in contact with (lie liquids oh the patients who are cured by chemotherapy (67.70 %). It is also found that, most of the nurses (94.42 %) have some expectations from the administrators for the subject of preventing the harmful effects of chemmotherapy such as; arrangement of a inservice training program, supplying of the suitable equipment and place for chemotherapy, administrators to check if the pratice rules are followed, making the voluntary nurses practice chemotherapy, increasing of the special service compensations, and decreasing of the working hours of the nurses who practice chemotherapy, training of the physicians and the administrators about the harmful effects of chemotherapy and establishment of a special chemotherapy service. 115