Ardışık 198 yaşa bağlı makula dejenerasyonu olgusunda retiküler psödodrusen analizi
  1. Tez No: 497620
  2. Yazar: SERAP BİLGE ÇEPER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FİLİZ AFRASHİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
Amaç: Yaşa Bağlı Makula Dejenerasyonu tanısı alan ardışık 198 hastada prospektif olarak, renkli fundus fotoğrafı, red-free görüntü, spektral-domain optik koherens tomografi (SD-OKT), infrared (IR), mavi reflektans, fundus otofloresans (FAF) görüntüsü, Enhanced Depth Imaging-OKT (EDI-OKT), fundus floresein anjiografi (FFA) ve indosiyanin yeşili anjiografiyi (İSYA) içeren çoklu görüntüleme yöntemlerini kullanarak, retiküler psödodrusen (RPD) varlığının ve sıklığının araştırılması ve RPD'yi saptamada bu yöntemlerin sensitivite ve spesifitelerinin karşılaştırılması. Gereç-yöntem: Çalışmada Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Göz Hastalıkları Polikliniği'ne ilk defa başvuran ve yaşa bağlı makula dejenerasyonu tanısı alan ardışık 198 hastaya ait görüntüler prospektif olarak incelendi. Tüm hastaların renkli fundus fotoğrafı, red-free, makula SD-OKT, IR, FAF, BR ve FFA görüntüleme ile muayeneleri yapıldı. Ayrıca 33 hastanın 66 gözüne İSYA çekildi ve 14 hastanın 28 gözünün multicolor görüntüleri alındı. Hastalarda subfoveal koroid kalınlığının ölçümü spectral domain-OKT ile artırılmış derinlikli (enhaced depth imaging-OCT) (EDI-OKT) görüntüleme modu kullanılarak yapıldı. Renkli fundus fotoğrafı, red-free, SD-OKT, IR, FAF, BR, FFA veya İSYA'nın en az ikisinde gösterilmesiyle retiküler psödodrusen tanısı kondu. Bulgular: Çalışma Eylül 2015-Eylül 2016 tarihleri arasında Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Göz Hastalıkları Polikliniği'ne başvuran, YBMD tanısı alan ve çalışmanın dahil edilme kriterlerini karşılayan 198 ardışık hasta üzerinden yapılmıştır. Hastaların yaşları 51 ile 96 arasında değişmekle birlikte ortalama yaş 72.0±7.74 idi. Bu 198 hastanın 149 gözünde (% 37.6) en az 2 görüntüleme yönteminde retiküler psödodrusen saptandı. Retiküler psödodrusen tespitinde, renkli fundus fotoğrafı, red-free, SD-OKT, IR, FAF, BR, FFA görüntüleme tekniklerinin sensitivitesi sırasıyla, % 50, % 57.7, % 91.6, % 95, % 74.6, % 65.7, % 28.2 olarak saptanırken, spesifiteleri sırasıyla % 99.6, % 100, % 98.4, % 94.6, % 100, % 99.6, % 69.8 olarak saptandı. Sonuç: Yeni tanı almış YBMD'li hastalarda RPD sıklığı %37.6 olarak saptandı. Kullanılan görüntüleme yöntemleri arasında sensitivitesi en fazla olan yöntem infrared görüntülemedir. SD-OKT, infrared görüntüleme ile birlikte retiküler psödodrusen saptanmasında en duyarlı görüntüleme teknikleridir. FAF, red-free ve BR ise yüksek özgüllükleri ile RPD tanısını doğrulamada yararlı olabilir.
Özet (Çeviri)
Purpose: To analysis of reticular pseudodrusen (RPD) presence and its frequency using multiple imaging methods including the color fundus photography, red-free imaging, infrared reflectance (IR), fundus autofluorescence, confocal blue reflectance, spectral-domain optical coherence tomography (SD-OCT) and fundus fluorescein angiography in 198 consecutive patients who were diagnosed with age-related macular degeneration, and to compare the sensitivities and specificities of these modalities for detecting RPD. Methods: This study included 396 eyes from consecutive 198 patients with newly diagnosed age-related macular degeneration. Eyes were assessed for reticular pseudodrusen using the color fundus photography, red-free imaging, IR, fundus autofluorescence, confocal blue reflectance, SD-OCT and fundus fluorescein angiography in both eyes. Eyes were diagnosed with RPD if they showed reticular psödodrusen on at least two of the seven imaging modalities. Results: One hundred-forty nine eyes of 198 patients had a reticular pattern in ≥ 2 imaging modalities and were diagnosed with reticular pseudodrusen. Infrared reflectance (95%) was found to have the highest sensitivity, while the second highest sensitivity was found in SD-OCT (91.6%). However the specificity of SD-OCT was higher than infrared reflectance. Red-free imaging, color fundus photograph and confocal blue reflectance imaging had the highest specificity. Conclusion: RPD, located in the subretinal space, represents an important component of the age-related macular degeneration. RPD detection based on multimodal imaging should be part of the YBMD screening examinations. SD-OCT and infrared reflectance are the most useful imaging techniques for detecting reticular pseudodrusen.