Epileptik nöbet sınıflamaları (ılae-1981 ve ılae-2017): Modüler eğitim programı ile pediatri asistanları örnekleminde karşılaştırılması
Epileptic seizure classification (ilae-1981 and ilae-2017): Comparison of modular education program among residents in pediatrics
- Tez No: 497619
- Danışmanlar: PROF. HASAN TEKGÜL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları, Child Health and Diseases
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 64
Özet
EPİLEPTİK NÖBET SINIFLAMALARI (ILAE-1981 ve ILAE-2017) : Modüler Eğitim Programı ile Pediatri Asistanları Örnekleminde Karşılaştırılması ÖZET Giriş ve Amaç: Epilepsi tanısı için nöbetin semiyolojisinin tanımlanması vazgeçilmez bir klinik çalışmadır. Uluslararası Epilepsi Savaş Derneğinin (ILAE) 1981 ve 1989 nöbet sınıflandırmalarının klinik uygulamada kolay ve pratik sınıflandırmalar olmadığı konusunda görüşler fazladır. ILAE 2017 yılı Haziran ayında yeni bir nöbet sınıflandırmasını sunmuştur. Bu çalışmada pediatri kliniklerinde epileptik nöbet sınıflamalarının ( ILAE-1981 ve ILAE-2017) modüler eğitim programı ile pediatri asistanları örnekleminde karşılaştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem: ILAE-1981 ve ILAE-2017 nöbet sınıflamaları için 8 modülden oluşan bir modüler eğitim programı (MEP) hazırlanmıştır. İlk 5 modül ILAE 2017 sınıflamasına yönelik ve son 3 modül ILAE 1981 sınıflamasına yönelik olarak düzenlenmiştir; (Modül 1) Fokal Motor Nöbetler, (Modül 2) Fokal Motor Dışı Nöbetler, (Modül 3) Jeneralize Motor Nöbetler, (Modül 4) Jeneralize Motor Dışı Nöbetler, (Modül 5) Başlangıcı Bilinmeyen Nöbetler ve Sınıflandırılamayan Nöbetler, (Modül 6) : Parsiyel Nöbetler, (Modül 7) Jeneralize Nöbetler, (Modül 8) Sınıflandırılamayan Nöbetler. 25.10.2017 tarihinde MEP EÜTF pediatri kliniğinde görev yapan 35 asistana sunuldu. Ardından bütün modüllere ait nöbet tipleri, Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi (EÜTF) Çocuk Nöroloji Epilepsi Arşivinde yer alan 50 epileptik nöbet videosu kullanılarak ILAE-1981 ve ILAE-2017 sınıflamalarına göre sınıflandırıldı. Aynı gün çalışmaya dahil edilen pediatri asistanlarına Powerpoint sunum ve ILAE-1981 ve ILAE-2017 Nöbet Sınıflama Kartları verilerek pediatri pratiğinde 1 ay süre ile epileptik nöbetlerin sınıflandırılmasında kullanmaları sağlandı. Bu sürenin sonunda modüler eğitim program değerlendirilmesi gerçekleştirildi. Değerlendirmede; 35 katılımcıya daha önce MEP'te kullanılmayan 58 nöbetin video görüntüleri sunuldu, ILAE-1981 ve ILAE-2017 sınıflamalarına göre sınıflandırmaları istendi. Bulgular: 35 katılımcı asistan doktor tarafından 58 adet video görüntülemelerine verilen yanıtlar incelendiğinde“ILAE 1981 Nöbet Sınıflaması”na göre toplamda 1974 adet (%97.2) yanıt verilirken 56 soru (%2.8'i) boş bırakılarak cevaplandırılmamıştır. Bu yanıtlardan 760'ı (%38.5'i) doğru, geri kalan 1214'ü (%61.5'i) ise yanlış olarak yorumlanmıştır.“ILAE 2017 Nöbet Sınıflaması”na göre verilen yanıtlar incelendiğinde toplamda 2000 (%98.5) yanıt verilirken 30 soru (%1.5'i) boş bırakılarak cevaplandırılmamıştır. Bu yanıtlardan 833'ü (%41.7'si) doğru, geri kalan 1167'si (%58.4'ü) ise yanlış olarak yorumlanmıştır. Nöbet videolarının her iki sınıflamada da doğru yapılma oranı %22.8 iken, her iki sınıflamada da yanlış yapılma oranı %42.7 olarak saptanmıştır. Bu oran istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur. (p=0.024) ILAE 2017 Nöbet Sınıflamasında yapılan total doğru yanıtlara göre fokal nöbetler %54.1, jeneralize nöbetler %38.5, başlangıcı bilinmeyen ve sınıflandırılamayan nöbetler ise %7.3 doğru yanıtlandırılmıştır ve istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur (p=0.002). Kendi içinde modülleri karşılaştırdığımızda fokal motor nöbetler (modül 1) %34.9 doğru yanıtlanırken, fokal motor dışı nöbetler (modül 2) %56.3 doğru yanıtlandırılmıştır (p=0.000) Jeneralize motor nöbetler (modül 3) %45.9, jeneralize motor dışı nöbetler ise %25.1 doğru yanıtlandırılmıştır (p=0.000). ILAE 1981 Nöbet Sınıflamasında yapılan total doğru yanıtlara göre parsiyel nöbetler %34.1, jeneralize nöbetler %53.0, sınıflandırılamayan nöbetler %12.9 doğru yanıtlandırılmıştır ve yapılan istatistiksel analiz sonucu p=0.000 istatistiksel olarak anlamlı bulunmuştur. Sonuç: Pediatri kliniğinde çalışan asistanlara yapılan ILAE-1981 ve ILAE-2017 epileptik nöbetler sınıflandırılmasına yönelik MEP'in yeterli ölçüde başarılı olmadığı ( < %50) ve MEP'in geliştirilerek tekrarlanması gerektiği sonucuna varıldı. ILAE -2017 epileptik nöbet sınıflandırılmasının kullanıldığı ilk klinik çalışma olarak pediatri asistanları arasında ortak dil oluşturulmasına katkı sağlamıştır.
Özet (Çeviri)
EPILEPTIC SEIZURE CLASSIFICATION (ILAE-1981 and ILAE-2017): Comparison of Modular Education Program Among Residents in Pediatrics ABSTRACT Introduction and Purpose: The identification of seizure semiology is of great importance for epilepsy diagnosis. The 1981 and 1989 seizure classification of International League Against Epilepsy (ILAE) are generally found as uneasy and impractical for clinical practice. ILAE presented a new seizure classification in June, 2017. In this study, it was aimed to compare the modular education program (MEP) of epileptic seizure classifications (ILAE-1981 and ILAE-2017) among the residents in pediatrics. Materials and Methods: A MEP consisting of eight modules was prepared for ILAE-1981 and ILAE-2017 seizure classifications. The first five modules were designed for ILAE 2017 classification and the remaining three modules were designed for ILAE 1981 classification; (Module 1) Focal Motor Seizures, (Module 2) Focal Non-Motor Seizures, (Module 3) Generalized Motor Seizures, (Module 4) Generalized Non-Motor Seizures, (Module 5) Unknown and unclassified, (Module 6) Partial seizures, (Module 7) Generalized seizures, (Module 8) Unclassified seizures. On 25th October 2017, MEP was presented to 35 residents in Ege University Medical Faculty, Department of Pediatrics. Subsequently, all types of seizures mentioned in MEP were classified according to ILAE-1981 and ILAE-2017 classifications by using 50 epileptic seizure videos taken from Pediatric Neurology Epilepsy Archive of the Ege University Medical Faculty. Power-point presentation used in modular education and ILAE-1981 and ILAE-2017 Seizure Classification Cards were given to participants on the same day and were used to classify epileptic seizures for 1 month in clinical practice. At the end of this training, MEP evaluation was carried out. Evaluation was made by requesting the participants to classify 58 seizure videos that were not previously used in MEP according to the ILAE-1981 and ILAE-2017 classifications. Results: When the responses given to 58 video recordings by 35 participants were examined, 564 (2.8%) videos were left unresponsive while 1974 (97.2%) were responded according to ILAE 1981 Seizure Classification. Of these, 760 (38.5%) were correct and the remaining 1214 (61.5%) were incorrectly interpreted. When the responses according to the ILAE 2017 Seizure Classification were examined, a total of 2000 (98.5%) responses were given and 30 (1.5%) were not answered. The correct response rate for both classifications was 22.8%, while the false response rate for both classifications was 42.7%. This was also found statistically significant. (P = 0.024) According to the ILAE 2017 Seizure Classification, the ratio of correct anwers were 54.1% for focal seizures, 38.5% for generalized seizures, and 7.3% for unclassified seizures and this was found statistically significant (p = 0.002). When we compared the modules within themselves, it was found that focal motor seizures (module 1) were responded correctly with a ratio of 34.9% while this ratio was 56.3% for focal non-motor seizures (module 2) (p = 0.000). The percentage of correct answers for generalized motor seizures (module 3) was 45.9%, while it was 25.1% for generalized motor seizures (p = 0.000). Partial seizures were 34.1%, generalized seizures 53.0% and unclassified seizures 12.9% were correctly answered according to ILAE 1981 Seizure Classification, and it was found statistically significant (p = 0.000). Conclusion: It was concluded that the MEP for classification of ILAE-1981 and ILAE-2017 epileptic seizures for residents in pediatrics was not sufficiently successful (