Künt gövde travması nedeniyle acil servise başvurmuş pediatrik hastalarda odaklanmış travma ultrasonografisinin (OTU) hasta yönetimine etkisinin retrospektif olarak değerlendirilmesi
Retrospective evaluation of the effect of focused assessment with sonography in trauma (FAST) on pediatric patients management to emergency services due to blunt trunk trauma
- Tez No: 497622
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. YUSUF ALİ ALTUNCI
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Künt gövde travması sık görülen bir yaralanmadır. Toraks ve batın içi yaralanmaları pediatrik morbidite ve mortaliteye sebep olduğundan çoğu merkezde odaklanmış travma ultrasonu(OTU) kullanımı bilgisayarlı tomografi (BT)'nin önceliğinin yerini almıştır. Acil servislerde travma hastalarına yaklaşımda OTU görüntüleme açısından ilk sırada uygulanabilir. Hastanın travma mekanizması göz önünde bulundurularak klinik şüphe halinde BT ileri tetkik için ikinci yaklaşım olmalıdır. OTU ile BT'nin birlikte kullanımı batın içi yaralanma şüphesi olan hastalarda tanı olasılığını arttırır. Fakat düşük ya da orta risk varsa ve OTU bu sonuçları destekliyorsa BT ile sonuç doğrulanmalıdır. Bu çalışmada; tanı amaçlı uygulanmış olan ve hızlı ve radyasyon riski az olan OTU'nun batın içi patolojiyi saptamada ve BT ihtiyacını belirlemedeki etkinliğini araştırmaktır.
Özet (Çeviri)
Blunt trunk trauma is a common injury. thoracic and abdominal injuries cause pediatric morbidity and mortality. The use of focused assessment with sonography in trauma (fast) in most centers has taken precedence over computerized tomography (CT). In the approach to trauma patients in emergency services, FAST can be applied in the first order in terms of imaging. In case of clinical suspicion, CT should be the second approach for advanced examination considering the trauma mechanism of the patient. The combined use of FAST and CT increases the likelihood of diagnosis in patients with suspected intrauterine injury. However, if there is a low or moderate risk and OTU supports these results, the outcome should be confirmed with CT. In our study; to investigate the efficacy of detecting intrauterine intra-abdominal pathology and determining the need for CT, which has been used for diagnostic purposes and has a rapid and low radiation risk.