Obez hastalarda klotho ve telomeraz ilişkisinin değerlendirilmesi
Assessment of klotho and telomerase association in obese patients
  1. Tez No: 497629
  2. Yazar: ESMA PEHLİVAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LÜTFİYE FÜSUN SAYGILI
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
GİRİŞ: Obezite, tüm dünyada bakıldığında toplumların tüm yaş ve sosyal gruplarında gittikçe artış göstermekte ve beraberinde getirdiği morbiditesi ve mortalitesi yüksek komplikasyonlarla önemli bir halk sağlığı problemi olarak önemini korumaktadır. Multiorgan hasarı gelişmiş farelerde yapılan çalışmalarda 1997 yılında keşfedilen yeni bir gen ve proteini olan klotho, yaşlanma sürecindeki rolü ile dikkatleri üzerine çekmiştir. Klotho proteininin azalmasıyla birlikte yaşlanma fenotipi daha hızlı ortaya çıkmaktadır. Yaşlanmayla ilişkisi bilinen bir başka faktörün telomer uzunluğu ve telomeraz aktivitesi olduğu bilinmekte ve telomeraz aktivitesindeki azalmayla birlikte telomer boyları kısalmakta ve yaşlanma gerçekleşmektedir. AMAÇ: Bu çalışmanın amacı yaşlanma için risk oluşturan obezitesi olan bireylerde, yaşlanmayla ilişkisi olduğu bilinen klotho proteini ve telomer stabilitesini sağlamakta çok önemli rolü olan telomeraz enzim aktivitesinin ilişkisini değerlendirmektir. MATERYAL- METOT: Çalışmaya 39 obez hasta ve 42 normal kilolu hasta alınmıştır. Katılımcıların poliklinik başvuruları sırasında istenmiş olan karaciğer fonksiyon testleri, böbrek fonksiyon testleri, kan sodyum, potasyum, klorür, kalsiyum, fosfor değerleri, kan lipid düzeyleri, 25 OH- Vitamin D, açlık kan glukozu, HbA1c, free T4, TSH, anti-TPO ve açlık insülini değerleri kaydedilmiş ve katılımcılardan tek bir girişim ile telomeraz aktivitesi çalışmak için bir adet EDTA' lı tüpe ve klotho düzeyi çalışılması için bir adet kırmızı kapaklı tüpe olacak şekilde iki adet venöz kan örneği alınmıştır. Çalışmanın istatiksel analizlerinde SPSS versiyon 21 kullanılmıştır. BULGULAR: Obezite grubu ve kontrol grubu arasında klotho düzeyleri açısından anlamlılık bulunmazken, telomeraz aktivitesinin obez grupta azalmış olduğu görülmüştür. Obez ve kontrol gruplarında klotho ve telomeraz arasındaki ilişki karşılaştırıldığında, her iki grup içinde istatiksel açıdan anlamlı bir ilişki saptanmamıştır. SONUÇ: Obezitenin beraberinde getirmiş olduğu komorbiditeler yaşlanma için bir risk oluşturmakla birlikte klotho düzeyleri açısından bu durum çalışmamızda gösterilememiştir. Bu konuyla ilgili daha ileri çalışmalara ihtiyaç vardır. ANAHTAR KELİMELER: Obezite, klotho, telomeraz aktivitesi
Özet (Çeviri)
INTRODUCTION: Obesity is an important public health problem with increased morbidity and mortality in all age groups in the World. Klotho, a new gene and protein discovered in 1997 when studies on multiorgan-damaged mice have been noted for their role in the aging process. The aging phenotype develops more rapidly in the event of decreased Klotho protein. Another well known factor associated with aging is telomere length and telomerase activity. Decrease in telomerase activity causes shortened telomere length and subsequently aging progresses. AIM: Aim of this study is to evaluate the association of telomerase enzyme activity, playing a crucial role in providing clothe protein and telomer stability, known to be associated with aging in subjects with obesity. METHOD: Thirty nine obese patients and fourty two normal weight patients were included into the study. Liver function tests, renal function tests, blood sodium, potassium, chloride, calcium, phosphorus values, blood lipid levels, 25 OH- Vitamin D, fasting blood glucose, HbA1c, free T4, TSH, anti-TPO and fasting insülin values were recorded and two venous blood samples were obtained from the subjects in a single admission. Samples were drawn in an EDTA tube to study telomerase activity and in a red cap tube to study Klotho levels. SPSS version 21 was used in the statistical analysis of the study. RESULTS: There were no significant difference between the obese and the control group in terms of Klotho levels. Lower telomerase activity was measured in the obese group. No statistically significant relation was found between the two groups comparing the Klotho and the telomerase activities. CONCLUSION: The comorbidities associated with obesity increases the risk for aging, but it is not shown to be associated with Klotho levels in our study. Further studies on this topic is needed. KEY WORDS: Obesity, klotho, telomerase activity