İzmir metropolü, ana çocuk sağlığı ve aile planlaması merkezlerinde çalışan ebe ve hemşirelerin jinekolojik kanserlerin erken tanısı ve korunması konusundaki bilgi düzeyleri
- Tez No: 49764
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHSEN ŞİRİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hemşirelik, Nursing
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hemşirelik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Araştırma, erken tanı ve korunmanın çok önemli olduğu çağımızda en ölümcül hastalıklardan biri olan jinekolojik kanserler hakkında, hizmeti götürecek olan ebe ve hemşirelerin bilgilerini, uyguiamaiannı ve tutumlarını saptamak amacı ile planlanmıştır. Tanımlayıcı, kısmen analitik, kesitsel bir çalışma olarak yapılmıştır. Araştırma, 27.05.1996 - 05.07.1996 tarihleri arasında İzmir metropolünde bulunan 16 Ana Çocuk Sağlığı ve Aile Planlaması Merkezi'nde yürütülmüştür. Ana Çocuk Sağlığı ve Aile Planlaması Merkezi'nde çalışan ebe ve hemşirelerin tümü (N=207) araştırmanın evrenini oluşturmaktadır. Bu evrenden ulaşılabilen 144 ebe ve hemşirenin tümü araştırmanın örnekiemidir. Ebe ve hemşirelere 30 sorudan oluşan anket formları uygulanmıştır. Anketler, ebe ve hemşirelerin sosyo-demografik özelliklerini, jinekolojik kanserin erken belirtileri ve korunma ile ilgili bilgi sorulannı, ebe ve hemşirelerin uygulamalarını ve tutumlarını içeren sorulardan oluşmuştur. Araştırmada veriler, sayı ve yüzdelik hesapları, Kruskal Wallis parametrik olmayan tek yönlü varyans analizi ve Mann-Whitney U testi kullanılarak değerlendirilmiştir. Araştırmadan elde edilen bulgular değerlendirildiğinde, ebe ve hemşirelerin aldıklan bilgi puanlarının düşük olduğu, bilgi puanlarını etkileyen etmenlerin eğitim düzeyleri, mezuniyet öncesi ve mezuniyet sonrasında jinekolojik kanserin erken teşhisi ve korunmasına yönelik eğitim alma durumları olduğu saptanmıştır. Araştırmaya katılan ebe ve hemşirelerin, kendilerini jinekolojik kanserin erken teşhisi ve korunması konusunda birincil sorumlu sağlık görevlisi görmelerine karşın, uygulamalarının yeterli olmadığı tespit edilmiştir. Bu konuda çalışma 67yapmama nedenleri arasında öncelikle; eğitim yetersizliği, görevlendirme eksikliği, çalışma ortamlarındaki konuya yönelik organizasyon ve malzeme eksikliğini belirtmişlerdir. 68
Özet (Çeviri)
This research has been planned to discover the knowledge, the practices, and the beliefs of the midwifes and nurses who are supposed to aid gynecological cancers which are believed to be the most deathly diseases in today's world, where early detection and prevention are of prime importance. The research has been outlined as a describing, partially analytic, and sectional one. The research has been carried out in sixteen Mother and Child Health Care and Family Planning Centers (M.C.H.C. and F.P.C.) in the metropolitan city of Izmir between the dates 27th, 1996 and July 5th, 1996. Alt the midwifes and nurses (N=207) working in M.C.H.C. and F.P.C. form the scope of this research. 144 midwifes and nurses out of 207 were involved in it as test subjects. A 30-question questionnaire was applied to each of the test subjects. The questionnaires included questions about the socio-demographic characteristics, and the beliefs and practices of the midwifes and nurses, and also the knowledge concerning the early symptoms of gynecological cancers and the prevention of them. Percentage, non-parametric single-direction variance analysis, and Mann-Whitney U test were used in the evaluation of the data of the research. When the data was processed it was found out that the knowledge score of the midwifes and nurses was quite low due to their level of education, and their chances of getting enough learning, either before and after graduation, about early detection and prevention of gynecological cancers. 69Although the midwifes and nurses tested in this research regard themselves as being initially responsible for early detection and prevention of gynecological cancers, their practices have been proved to be inadequate. Among their excuses of not performing accordingly were: a. not having adequate education, b.lack of charging, c. improper organization in the work-place, d.not having sufficient equipments. 70