Akciğer transplantasyonunda hemşirelik bakımı
The nursing care for patients with pulmonary transplantation
  1. Tez No: 49763
  2. Yazar: EMİNE COŞKUN
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SEVGİ HATİPOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
VIII. ÖZET Araştırma, GATA Göğüs Cerrahi ABD Başkanlığınca, Araştırma Merkezinde yapılan akciğer transplantasyonu uygulamalarında hemşirelik bakımını geliştirmek amacıyla deneysel olarak planlanmıştır. Araştırmada, 6 köpekte yapılan deneysel akciğer hetorotransplantasyonu izlenmiş ve hemşirelik bakım planı geliştirilmeye çalışılmıştır. Bunun için: Operasyon öncesi ve operasyon sonrası dönemde planlanan tetkikler ve bakım programı süresince elde edilen veriler toplanmış, veri toplama formuna kaydedilmiş, bu bilgilerin insanlarda yapılacak akciğer transplantasyonuna uygulanabilirliği gözlenmiştir. Araştırmadan elde edilen başlıca sonuçlar; -Postoperatif birinci gün, üçüncü gün ve yaşayan deneklerin onuncu günde yapılan izlemlerin, genel durumları, iştah, enfeksiyon, sütur hattı, öksürük ve sekresyon durumu ile kan gazları normal bulunmuştur. -Laktik Dehidrogenaz (LDH) doku yıkımına bağlı bütün deneklerde yüksek tesbit edilmiştir. Deneysel olarak yapılan heterotransplantasyon çalışmaları, Göğüs Cerrahi ABD. Başkanlığının insanlarda akciğer transplantasyonu uygulamaları için, hazır oluşluğuna katkıda bulunurken, hemşirelik uygulamaları için de yönlendirici olmuştur. Aynı zamanda, bu çalışma hemşirelerin deneysel çalışmalara katılarak hemşirelik bakımı planlaması yapabileceklerini göstermiştir. 56
Özet (Çeviri)
IX. SUMMARY The Nursing Care for Patients With Pulmonary Transplantation This experimental study was planned by Thorax Surgery Clinic of Gülhane Military Medical Academy, to improve nursing care for patients with pulmonary transplantation in Research Center. In this study, we investigated six dogs with pulmonary heterotransplantation and tried to improve a nursing care plan. Because of that, we collected all laboratory tests that were planned before and after operation, and all data that were gained during the nursing care programme. After that, we wrote all this findings to the data collection from. At the end, we investigated the availability of all this findings to the pulmonary transplantations for humans. Here is the basic results of our study; The parameters such as general status, appetite suture line, cough, pulmonary secretion and arterial blood gasses were found in normal ranges at first, third and tenth day (only for aliving subjects) after operation. Because of tissue damage, serum LDH values of all subjects were elevated. In conclusion, this experimental study dealing with pulmonary heterotransplantation, gives a change for Thorax surgery clinic to be ready for performing pulmonary transplantation for humans at future. At the some time, this study shows that nurses can make the nursing care plans by taking a role in experimental studies. 57