Sağlık çalışanlarının acil hastane tahliyelerine yönelik tutumlarının incelenmesi: metropol bir şehirdeki çocuk hastanesi örneği
An investigation of healthcare workers' attitudes towards emergency hospital evacuations: a case study of a children's hospital in a metropolitan
- Tez No: 937151
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ GÜL ÖZLEM YILDIRIM
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Acil Tıp, Halk Sağlığı, Hastaneler, Emergency Medicine, Public Health, Hospitals
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Afet Tıbbı Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hastane Öncesi Acil Sağlık Hizmetleri ve Afet Yönetimi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Amaç: Bu araştırmanın amacı, sağlık çalışanlarının acil hastane tahliyelerine yönelik tutumlarını kapsamlı bir şekilde incelemektir. Gereç ve Yöntem: Çalışma İzmir ilinde yer alan Sağlık Bilimleri Üniversitesi Dr. Behçet Uz Çocuk Hastalıkları ve Cerrahisi Eğitim ve Araştırma hastanesinde, 5 Eylül 2024- 31 Aralık 2024 tarihleri arasında görev yapan sağlık çalışanlarının acil hastane tahliyelerine yönelik tutumlarını belirlemek amacıyla tanımlayıcı kesitsel bir çalışma olarak gerçekleştirilmiştir. Araştırmanın evrenini İzmir ili Sağlık Bilimleri Üniversitesi Dr. Behçet Uz Çocuk Hastalıkları ve Cerrahisi Eğitim ve Araştırma hastanesinde çalışan tıbbi (hekim, hemşire, tıbbi teknikerler) personeller ve idari-destek (sekreterlik, güvenlik, temizlik) personeli oluşturmaktadır (N:1727). Örneklem seçiminde basit rasgele örnekleme yöntemi kullanılmıştır. Çalışma verilerinin toplanılması amacı ile alan literatürü taranarak özgün bir“veri toplama formu”hazırlanmıştır. Veri toplama formu iki bölümden oluşmaktadır. İlk bölüm kişisel tanıtıcı bilgileri içeren 12(on iki) sorudan oluşmaktadır. İkinci bölümde acil hastane tahliyelerine yaklaşım konusunda bilgi ve beceri düzeylerine yönelik toplam 59 maddeden oluşmaktadır. Veriler, hazırlanan anket formunun elektronik ortamda kayıt altına alınması aracılığıyla toplanmıştır. Veriler, SPSS for Windows 22 paket programı ile analiz edilmiştir. Bulgular: Araştırmanın evreni 320 kişiden oluşmaktadır. Katılımcıların %21.3'ü 28-32 yaş grubundadır, %62.8'i kadındır, %59.7'si evlidir ve %30.6'sı hemşire veya teknisyen/teknikerdir, %41.1'i ise diğer personeldir. Katılımcıların %48.1'i lisans mezunudur, %77.6'sı diğer eğitim düzeylerinden lise mezunudur, %52.8'i 10 yıl üzeri süredir hastanede çalışmaktadır, %59.1'i acil hastane tahliyesi konusunda eğitim/güncelleme almıştır. Katılımcıların %70'i daha önce olağan dışı bir durumda acil hastane tahliyesi deneyimi yaşamıştır. Katılımcıların acil hastane tahliyesi ile ilgili bilgi ve beceri seviyesi ortalama 5.52±2.58 puandır (Min:1; Maks:10). Sağlık Çalışanlarının Acil Hastane Tahliyelerine Yönelik Tutum toplamında 230.25±33.18 puan almışlardır (Min:67; Maks:295). Katılımcıların acil hastane tahliyesi ile ilgili bilgi ve becerisi orta düzeyde bulunmuştur. Alt boyutlar arası ilişki incelendiğinde alt boyut puanları arttıkça, acil hastane tahliyesi ile ilgili bilgi ve beceri seviyesi de artmaktadır. Tahliye İle İlgili Genel Yaklaşımlar alt boyutu, Olaya Özgü Müdahale Yaklaşımları alt boyutu ve Sağlık Çalışanlarının Acil Hastane Tahliyelerine Yönelik Tutum toplam anket incelenmesinde yapılan ileri analizde; 6-10 yıldır çalışanların puanlarının, 1-5 yıl ve 10 yıl üzeri çalışanlardan yüksek olduğu belirlenmiştir. Acil hastane tahliyesi deneyimi olan sağlık çalışanlarının puan ortalaması deneyimi olmayanlara göre daha yüksektir. Acil hastane tahliyesi deneyimine sebep olunan olayın büyük oranda deprem olduğu tespit edilmiştir. Acil hastane tahliyesi hususunda eğitim alanların puan ortalaması almayanlara kıyasla daha yüksek bulunmuştur. Acil müdahale durumlarında bireysel tutumlar mesleki olarak incelendiğinde, güvenlik çalışanlarının sekreterlere kıyasla alt boyut puanının daha yüksek olduğu belirlenmiştir. Sonuç: Araştırmamız, sağlık çalışanlarının acil hastane tahliyesine yönelik tutum puanlarının ortalamanın üzerinde olduğunu; ancak bilgi ve beceri düzeylerinin, eğitim alıp almama durumlarına ve önceki deneyimlerine göre farklılık gösterdiğini ortaya koymaktadır. Sonuç olarak, sağlık çalışanlarının acil hastane tahliyelerine ilişkin tutumlarının güçlendirilmesi, yalnızca bireylerin bilgi ve beceri düzeylerinin artırılmasını değil, aynı zamanda sağlık kuruluşlarının acil durum yönetim süreçlerinin daha etkili ve sürdürülebilir bir şekilde yapılandırılmasını destekleyecektir.
Özet (Çeviri)
Objective: The aim of this study is to comprehensively examine the attitudes of healthcare workers towards emergency hospital evacuations. Materials and Methods: The study was conducted as a descriptive cross-sectional study between September 5, 2024, and December 31, 2024, to determine the attitudes of healthcare workers working at Dr. Behçet Uz Children's Diseases and Surgery Training and Research Hospital of Health Sciences University in Izmir towards emergency hospital evacuations. The population of the study consisted of medical personnel (doctors, nurses, medical technicians) and administrative-support staff (secretaries, security, cleaning staff) working at Dr. Behçet Uz Children's Diseases and Surgery Training and Research Hospital of Health Sciences University in Izmir (N: 1727). Simple random sampling was used for sample selection. A“data collection form”was created by reviewing the field literature for the purpose of collecting study data. The data collection form consists of two parts. The first part includes 12 (twelve) questions containing personal demographic information. The second part includes a total of 59 items regarding the knowledge and skill levels related to emergency hospital evacuations. Data were collected through the electronic recording of the prepared survey form. The data were analyzed using the SPSS for Windows 22 software. Results: The study population consists of 320 individuals. 21.3% of the participants are in the 28-32 age group, 62.8% are women, 59.7% are married, 30.6% are nurses or technicians/technologists, and 41.1% are other staff. 48.1% of the participants have a bachelor's degree, 77.6% have graduated from high school or lower education levels, 52.8% have worked in the hospital for over 10 years, and 59.1% have received training or updates on emergency hospital evacuations. 70% of the participants have previously experienced emergency hospital evacuations in an unusual situation. The participants' knowledge and skill level regarding emergency hospital evacuation is an average of 5.52±2.58 points (Min: 1; Max: 10). The total score of the Healthcare Workers' Attitudes Towards Emergency Hospital Evacuations is 230.25±33.18 points (Min: 67; Max: 295). The knowledge and skill level of the participants regarding emergency hospital evacuation is found to be at an intermediate level. When the relationship between subscale scores was examined, it was found that as the subscale scores increased, the knowledge and skill level regarding emergency hospital evacuation also increased. In the analysis of the subscales of General Approaches to Evacuation, Event-Specific Intervention Approaches, and Healthcare Workers' Attitudes Towards Emergency Hospital Evacuations, it was determined that those working for 6-10 years had higher scores than those working for 1-5 years or over 10 years. Healthcare workers with experience in emergency hospital evacuations had higher average scores compared to those without experience. It was determined that the majority of the events causing emergency hospital evacuation were due to earthquakes. The average score of those who received training on emergency hospital evacuations was found to be higher compared to those who did not receive training. When individual attitudes in emergency situations were examined professionally, it was found that security staff had higher subscale scores compared to secretaries. Conclusion: Our study reveals that healthcare workers' attitudes towards emergency hospital evacuations are above average; however, their knowledge and skill levels vary based on whether they have received training and their previous experiences. Consequently, strengthening healthcare workers' attitudes towards emergency hospital evacuations will not only enhance individuals' knowledge and skill levels but also support the more effective and sustainable structuring of emergency management processes in healthcare institutions.