Sigara içen, larenks kanseri olan ve olmayanlarda glut1, hıf1α ve tbx21 gen polimorfizmlerinin araştırılması
Investigating polymorphisms of glut1, hif1α, tbx21 genes in smokers with and without laryngeal cancer
  1. Tez No: 497663
  2. Yazar: CİHAN USLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA TÜZ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Genetik, Kulak Burun ve Boğaz, Genetics, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 46
Özet
Larenks kanserlerinde çevresel faktörlerin yanı sıra genetik faktörler de suçlanmaktadır. Bir popülasyonda, farklı allellere bağlı olarak, genetik olarak belirlenmiş iki ya da daha çok alternatif fenotipin görülmesi“genetik polimorfizm”olarak adlandırılmaktadır. Bu polimorfik yapının kanser gelişiminde etkin olduğu düşünülmektedir. Son yıllarda bu bağlantıyı ortaya koymak için çok farklı moleküller ve polimorfizmler ile ilgili çalışmalar yapılmaktadır. Biz bu çalışmada larenks kanseri tanılı hastalarda ve sağlıklı kontrol grubunda, daha önce bir takım hastalıklarla ve malignitelerle ilişkisi gösterilmiş olan, GLUT1 rs710218, HIF1α rs11549465 ve TBX21 rs17250932 tek nükleotid polimorfizmlerinin sıklığı ile larenks kanseri gelişimi ve tümör büyüklüğü, histolojik grade, lenf nodu metastazı ve uzak metastaz ilişkisini araştırmayı amaçladık. Çalışmamıza, en az 30 yaşında ve en az 20 yıldır sigara içen, ek hastalığı bulunmayan 35 larenks kanser tanılı hasta ve 35 sağlıklı gönüllüyü dâhil ettik. Klinik takipte alınan kan örneklerinden DNA izolasyon kiti ile DNA elde edildi. Bu aşamadan sonra sonra Real Time PCR yöntemi kullanılarak her iki grup için polimorfizmler saptandı ve allel grupları analiz edildi.
Özet (Çeviri)
Besides environmental factors, genetic factors are implicated in the development of laryngeal cancers. In a population, the appearance of two or more alternative phenotypes due to genetically determined diverse alleles is called as“genetic polymorphism”. It is considered that this polymorphic structure is of significant role in the development of cancer. In recent years many researches have been conducted to exhibit the association with various molecules and polymorphism. We aimed to demonstrate the association of the frequency of single nucleotide polymorphisms GLUT1 rs710218, HIF1α rs11549465, TBX21 rs17250932 -of which the relationship was proved with various benign and malignant disease- with the development of larynx cancer, size, grade, lymph node metastasis and distant metastasis. We include in the study 35 patients with larynx cancer and 35 healthy volunteers at least 30 years old who smoke at least for 20 years. DNA is obtained from the blood samples by using isolation kit. Then polymorphisms for both groups were determined via Real Time PCR.