Prostat kanseri tanısını koymada, plazma ve idrarda bakılan arjinin aminoasidi ve metabolitlerinin yeri
The place of plasma arginine amino acid and its uriner metabolites in diagnosing prostate cancer
- Tez No: 497689
- Danışmanlar: PROF. DR. HALİL BAŞAR
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Üroloji, Urology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Dr. Abdurrahman Yurtaslan Ankara Onkoloji Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Üroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 132
Özet
Amaç: PSA 4-10 ng/ml aralığındaki hastalarda, plazma Arjinin, Ornitin, Arjinin/Ornitin oranı ve idrar Diasetilspermin düzeylerinin, prostat kanseri tanısını koymadaki öngörü değerlerini araştırmak ve anlamlı bir ilişki bulabilirsek, prostat biyopsisi kararını vermede prognostik bir belirteç olarak kullanılabilirliklerini değerlendirmek. Gereç ve Yöntem: Hastanemiz Üroloji kliniğinde Kasım 2016-Mart 2017 tarihleri arasında, PSA değeri 4-10 ng/ml aralığında olup prostat biyopsisi yapılması planlanmış hastalardan, 88 gönüllü çalışmaya dahil edilerek, iki gruba ayrıldı. Birinci grup, biyopsi sonucu prostat adenokarsinomlu hastalardan; ikinci grup ise, benign patolojik tanılı kişilerden oluşturuldu. Tüm hastalardan biyopsi öncesi açken kan ve idrar örneği alınarak; plazma Arjinin, Ornitin düzeyleri, Arjinin/Ornitin oranı LC-MS/MS cihazında kromotagrafik yöntemle; idrar Diasetilspermin düzeyleri ELISA yöntemi ile ölçüldü. Biyopsi öncesi bakılmış olan yaş, kilo, boy, vücut kitle indeksi, total PSA, serbest PSA, serbest/total PSA oranı, prostat hacmi, PSA dansitesi kaydedildi. Benign ve malign iki grupta, receiver operating characteristics (ROC) analizi sonrası oluşturulan lojistik regresyon yöntemi ile tüm bu değerlerin prostat kanserini öngörmedeki rolleri belirlendi.
Özet (Çeviri)
Purpose: To investigate the predictive value of plasma Arginine, Ornithine, Arginine/Ornithine ratio and urinary Diacetylspermine levels for diagnosing prostate cancer in patients with PSA 4-10 ng/mL and evaluate their usefulness as a prognostic tumor marker. Material and Methods: Between November 2016 and March 2017, in our Urology clinic, 88 volunteer patients with PSA 4-10 ng/mL, scheduled to undergo prostate biopsy, were included in our study and divided into two groups. The first group consisted of patients with biopsy-proven prostate adenocarcinoma, the second group consisted of patients with benign pathology. Blood and urine samples were taken from all patients before biopsy. While plasma Arginine and Ornithine levels were measured by LC-MS/MS chromotagraphy, urinary Diacetylspermine levels were measured by ELISA. Age, weight, height, body mass index, total PSA, free PSA, free/total PSA ratio, prostate volume and PSA density were recorded before biopsy. In both groups, the predictive roles of these molecules in prostate cancer detection were determined by logistic regression model.