Transradiyal koroner anjiyografi öncesi subkutan gliserol trinitrat enjeksiyonu veya akım aracılı vazodilatasyonun radiyal arter ponksiyonunu kolaylaştırmasının ve işlem başarısına etkisinin karşılaştırması
Comparison of facilitation of radial artery puncture and effect of transcatheter success of subcutaneous glycerol trinitrate injection or flow-mediated vasodilatation before transradial coronary angiography
  1. Tez No: 497698
  2. Yazar: HAKAN COŞKUN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ENDER ÖRNEK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Kardiyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
ÖZET Giriş: Birçok konuda transfemoral yöntemden daha avantajlı olduğu kabul edilen transradiyal girişim yaklaşımı günümüzde koroner girişimlerde yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu çalışmayı yapmaktaki amacımız, transradiyal koroner anjiyografi yapılacak hastaların ponksiyon yapılacak olan bölgelerine standart steril şartlar altında subkutan nitrat enjeksiyonu ve brakyal artere tansiyon manşonu bağlanarak akım aracılı vazodilatasyon yöntemi uygulamalarının; anjiyografi işlem başarısına, ağrıya, işlem süresine ve radiyal arterin çap ve açıklığına nasıl etki ettiğinin incelenmesidir. Gereç ve Yöntem: Çalışmamıza dahil etme kriterlerine uygun 90 olgu alındı. Bunlardan 30 tanesine transradiyal girişim öncesi subkutan nitrat enjeksiyonu yapıldı. 30 hastada akım aracılı vazodilatasyon kullanıldı ve kalan 30 hasta da kontrol grubu olarak seçildi. Kontrol grubundaki hastalarda radiyal arter çapı normal durumda, subkutan nitrat sonrası ve akım aracılı vazodilatasyon sonrası olmak üzere 3 defa usg/doppler ile ölçüldü. Koroner anjiyografi yapılan hastalarda ise ponksiyon tamamlanma süresi ve ağrı eşikleri kaydedildi. Hem deney hem de kontrol grubundaki hastalarda BKİ, yaş, sigara kullanma durumu, ile birlikte HT, DM ve HL varlıkları kaydedildi. Bulgular: Kontrol grubundaki hastalar için normal durumdaki radiyal arter çap ölçümü ile SGT'li ve FMD'li çap ölçümleri arasında anlamlı farklılıklar görüldü (p.05).
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Introduction: The transradiyal intervention approach, which is considered to be more advantageous than the transfemoral approach in many cases, is now widely used in coronary interventions. The aim of this study is to evaluate the efficacy of current-mediated vasodilatation by attaching subcutaneous nitrate injection and brachial arterial blood pressure cuffs under standard sterile conditions to the areas to be punctured in patients undergoing transradiyal coronary angiography. the success of the angiography procedure, pain, duration of the procedure, and the diameter and openness of the radiyal artery. Materials and Methods: 90 cases were included in the study. Of these, 30 were injected with subcutaneous nitrate before transradiyal intervention. Flow-mediated vasodilatation was used in 30 patients and the remaining 30 patients were selected as the control group. In the control group, the diameter of the radiyal artery was measured in the normal state, after subcutaneous nitrate and after flow-mediated vasodilation three times with usg / doppler. Patients who underwent coronary angiography had recorded the duration of pacemaking and pain thresholds. In both the experimental and control groups, BMI, age, smoking status, as well as HT, DM and HL were recorded. Results: Significant differences were found between the radiyal artery diameter measurements in normal condition and the diameters of FMD and SDT for the control group patients (p .05). In the FMD group, the average of the women was significantly higher than the male patients in terms of the duration of the procedure and the level of pain. There was a 37% correlation between the age and the duration of the procedure, and the duration of the procedure was higher in the non-DM group.