Bariatrik cerrahi olgularında macintosh laringoskop ile mcgrath video laringoskopun entübasyon kalitesi ve hemodinami açısından karşılaştırılması
Comparison of mcgrath videolaryngoscope and macintosh laryngoscope in terms of intubation quality and hemodynamic response
- Tez No: 497717
- Danışmanlar: DR. ERHAN ÖZYURT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Antalya Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Amaç: Zor entübasyon olabileceği öngörülen bariatrik cerrahi geçirecek hastalarda, Macintosh direkt laringoskop ve McGRATH video laringoskopunun; glottik görüntü kalitesi, entübasyon başarısı, entübasyon süresi ve iki laringoskopa entübasyon sonrası gelişen hemodinamik yanıt ve komplikasyon oranları yönünden karşılaştırılması amaçlandı. Gereç ve Yöntem: Çalışmaya 18–65 yaş arasında değişen ASA II-III sınıflamasına giren elektif bariatrik cerrahi uygulanacak 62 hasta dahil edildi. Hastaların preoperatif muayenesinde yaş, cinsiyet, boy, kilo, dişlerin durumu, tiromental mesafe, vücut kitle indeksi ve Mallampati skorları kaydedildi. Hastalar Macintosh direkt laringoskop ile entübasyonu yapılan grup (Grup M) ve McGRATH video laringoskop ile entübasyonu yapılan grup (Grup V) olmak üzere iki gruba ayrıldı. Standart monitörizasyon ve indüksiyon sonrası ilgili laringoskop ile entübasyona başlandı. Cormack-Lehane skoru değerlendirmesi sonrası entübasyon gerçekleştirildi. Laringoskop bleydinin ağız içine gönderilmeye başlamasından entübasyon sonucunda end tidal CO2 (ETCO2) değerinin görülmesine kadar geçen süre entübasyon süresi kabul edildi. Entübasyon sonrasında, entübasyon süresi, entübasyon girişim sayısı ve oluşan komplikasyonlar (kanama, laserasyon, diş hasarı vb. ) not edildi. Hastaların hemodinamik parametreleri indüksiyondan önce, entübasyondan sonraki 5. dakika, entübasyon sonrası 15. dakika, insuflasyon sonrası 30. dakika ve cerrahi sonunda kaydedildi. Bulgular: Grupların demografik özellikleri benzerdi (p>0,05). Grup V'de Cormacke-Lehanne (C-L) skorları daha düşük tespit edildi (p= 0,011). Her iki grup arasında entübasyon başarısı açısından anlamlı fark yoktu (p>0,05). Entübasyon süreleri ise Grup M'de 45,9 sn, Grup V'de ise 57,1 sn olarak bulundu (p= 0,015). Bütün entübasyonlar her iki grupta başarıyla gerçekleştirildi. Her iki grupta da komplikasyon görülmedi. Hemodinamik parametreler açısından iki grup arasında anlamlı fark bulunmadı (p>0,05). Sonuç: Bariatrik cerrahi geçirecek ve zor entübasyon olabileceği öngörülen olgularda, entübasyon süresinin uzamasına rağmen daha iyi orafaringeal ve glottik görüntü elde ediliyor olması nedeniyle McGRATH video laringoskop Macintosh direkt laringoskopa üstünlük sağlayabilir.
Özet (Çeviri)
Introduction and Objectives: In this study, we aim to compare Macintosh laryngoscope and McGRATH video laryngoscope in terms of glottic image quality, intubation success, duration of intubation, hemodynamic response and complication rates developed against two laryngoscope after intubation in patients who will undergo bariatric surgery for which there may be difficult intubation. Materials and Methods: The study included 62 patients, ASA II–III, aged 18–65, who will undergo elective bariatric surgery. In the preoperative examination; age, gender, height, weight, teeth status, thyromental distance, body mass index and Mallampati scores were recorded. Patients were randomly divided into two groups who were intubated with Macintosh direct laryngoscope (Group M) or McGrath video laryngoscope (Group V). After standard monitorization and induction, intubation was performed with related laryngoscope. Intubation was performed after Cormack-Lehane score evaluation. The duration of intubation was measured with the time until the end tidal CO2 (ETCO2) value was seen as the result of intubation when the laryngoscope bleed started to be delivered into the mouth. After intubation, duration of intubation, number of intubation interventions and complications (bleeding, laceration, tooth damage, etc.) were noted. Hemodynamic parameters of the patients were recorded before induction, 5 minutes after intubation, 15 minutes after intubation, 30 minutes after insufflation and at the end of surgery. Results: Demographic characteristics of the groups were similar (p> 0,05). Cormacke-Lehanne (C-L) scores were lower in Group V (p = 0,011). There was no significant difference between the two groups in terms of intubation success (p> 0,05). Intubation times were 45,9 sec in the Group M and 57,1 sec in the Group V (p = 0,015). All intubations were successfully performed in both groups. There were no complications in both groups. There was no significant difference between two groups in terms of hemodynamic parameters (p> 0,05). Conclusion: It was concluded that in patients who will undergo bariatric surgery for which there may be difficult intubation, McGRATH videolaryngoscope may be superior to Macintosh direct laryngoscopy because better orapharingeal and glottic images are obtained despite prolonged intubation time.