Göğüs ağrısı veya anjinal eşdeğer semptomlarla acil servise başvuran kronik böbrek hastalarında iskemi-modifiye albümin'in akut koroner sendromlar açısından tanısal değeri
Diagnostic value of ischemia-modified albumin in terms of acute coronary syndrome in chronic renal patients who present with emergency services with chest pain or anginal equivalent symptoms
- Tez No: 497718
- Danışmanlar: UZMAN BEDRİYE MÜGE SÖNMEZ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kardiyoloji, İlk ve Acil Yardım, Cardiology, Emergency and First Aid
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 63
Özet
Göğüs ağrısı veya anjinal eşdeğer semptomlarla acil servise başvuran kronik böbrek hastalarında iskemi-modifiye albümin'in akut koroner sendrom açısından tanısal değeri. Sağlık Bilimleri Üniversitesi Ankara Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi Acil Tıp Kliniği Uzmanlık Tezi, 2018. Çalışmamızda göğüs ağrısı sebebiyle başvuran kronik böbrek hastalığı (KBH) olan hastalarda, serum iskemi-modifiye albümin'in (İMA) düzeyinin tanrısallığı değerlendirildi. Çalışmada 01.06.2017-20.03.2017 tarihleri arasında göğüs ağrısı veya eşdeğer semptomları ile başvuran 125 KBH hastası ve 96 sağlıklı kontrol grubu ile prospektif olarak gerçekleştirildi. Olguların yaş, cinsiyet, akut koroner sendrom (AKS) varlığı, KBH evresi, albümin düzeyi ve komorbidite varlığının İMA ile ilişkisi araştırıldı. Çalışmamızda hastaların %9,6'sında AKS saptandı. Yaş, cinsiyet, KBH evresi, komorbid hastalık varlığının İMA ile ilişkisi saptanmadı (p>0,05). Hasta gruplarında (KBH ve AKS) albümin ve İMA düzeyleri kontrol grubundan anlamlı olarak yüksekti (p0,05). İMA düzeyinin albümin ile arasında pozitif yönlü korelasyon varken (p0,05). KBH'li hastalarda AKS gelişimindeki İMA için EAA: 0,524 cm2 , 0,05 ABSUs kesim değerinde sensitivite %83,3 ve spesifite % 9,7 olarak saptandı. Sonuç olarak; KBH'li olgularda, AKS gelişmiş olsa dahi İMA düzeyinin anlamlı olarak yükselmediği belirlendi. Gerek spesifitenin düşük olması, gerek optimal eşik değerin bulunamamış olması KBH'li hastalarda; İMA'nın AKS tanısı için güvenli olarak kullanılamayacağı kanısına yol açmaktadır.
Özet (Çeviri)
Diagnostic value of ischemia-modified albumin in terms of acute coronary syndrome in chronic renal patients who present with emergency services with chest pain or anginal equivalent symptoms. Ankara Numune Training and Research Hospital Emergency Medicine Clinic Specialty Thesis, 2018. In our study, we assessed the level of serum ischemia-modified albumin (IMA) level in patients with chronic kidney disease (CKD) due to chest pain. The study was prospectively performed with 125 patients with CKD and 96 healthy control groups who applied with chest pain or equivalent symptoms between 01.06.2017-20.03.2017. The presence of age, gender, presence of acute coronary syndrome (ACS), CKD stage, albumin level and comorbidity were investigated in patients with IMA. AKS was detected in 9,6% of the patients in our study. Age, gender, CKD stage, presence of comorbid disease were not associated with IMA (p> 0.05). The albumin and IMA levels in the patient groups (CKD and ACS) were significantly higher than the control group (p 0.05). There was a positive correlation between IMA level and albumin (p 0,05). In patients with CKD, the sensitivity for area 0.524 cm2, 0.05 ABSUs cut-off value was 83.3% and specificity was 9.7% for IMA in the development of AKS. As a result; In cases with CKD, it was determined that the IMA level did not significantly increase even if ACS was developed. The fact that the specifity is low and the optimal threshold value can not be found in patients with CKD; Leads to the idea that IMA can not be used safely for the diagnosis of AKS.