Minör kafa travmalı erişkin hastalarda travmatik beyin yaralanmasının belirlenmesinde serum mikroRNA-93 ve mikroRNA-191 düzeylerinin rolü
Validity of serum microRNA-93 and microRNA-191 levels to reduce unnecessary computed tomography in adult patients with minor head trauma
- Tez No: 497727
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGÜR SÖĞÜT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 92
Özet
Amaç Minör kafa travması geçiren hastalarda öykü ve fizik muayene bulgularına göre bilgisayarlı beyin tomografisi (BBT) kullanım endikasyonları tam olarak belirlenememiştir. Son yapılan çalışmalarda mevcut klinik bulgularına göre BBT çekilen minör kafa travması geçiren hastaların %90'ında önemli bir beyin hasarı saptanmamıştır. Aslında minör kafa travması geçiren hastalarda, travmatik beyin yaralanmasını (TBY) ayırt etmede kullanılan testlerin sensitivite ve spesifitesi yeterli değildir. Tamamlayıcı mRNA'nın posttranskripsiyonuyla oluşan mikroRNA'lar akut beyin yaralanmasının patofizyolojisinde rol alır. Son yıllarda kafa travması için spesifik birçok mikroRNA'nın serumdaki konsatrasyonu TBY'nın tanısını, şiddetini ve prognozunu belirlemede önemli rol oynadığı belirlenmiştir. Literatürde, bügüne kadar TBY'si olan minör kafa travmalı hastaların ilk değerlendirilmesinde serum mikroRNA düzeylerinin araştırıldığı kısıtlı sayıda çalışma bulunmaktadır. Bu çalışmanın amacı a) minör kafa travmalı yetişkin hastaların serumlarında mikroRNA-93 ve mikroRNA-191 ekspresyon seviyelerini belirlemek; (b) Bu hastalarda TBY ile başlangıç mikroRNA-93 ve mikroRNA-191 seviyeleri arasında ilişki kurmak ve (c) bu mikroRNA'ların başlangıç serum seviyelerinin, gereksiz BBT'lerin kullanımını azaltmak için intrakraniyal hasarın değerlendirilmesinde prediktif rolününün araştırılması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem Prospektif olarak yapılan bu çalışmaya izole minör kafa travması tanısı alan (Glaskow Koma Skoru (GKS)>13 olan hastalar) hastalardan, New Orleans Kriterleri'ne uygun olarak BBT çekilen 79 erişkin hasta ile benzer yaş ve cinsiyette 92 sağlıklı kontrol grubu dahil edilmiştir. Hastalar önce BBT bulgularına göre iki ayrı gruba ayrılarak değerlendirilmiştir; travmatik intraparankimal ve kraniyal hasarı(ör: kafatası kırığı, beyin kanaması, beyin kontüzyonu ve intrakraniyal hematom) olmayan (1.grup) ve olan (2.grup). Ayrıca TBY'si olan ve TBY'si olmayan hastalarda iki ayrı gruba ayrılarak değerlendirilmiştir. Minör kafa travması geçiren hastalar ile sağlıklı kontrol grubunun serum mikroRNA-93 ve mikroRNA-191 düzeyleri kantitativ real-time reverse transcription-PCR kullanılarak değerlendirilmiştir. Birincil sonlanım noktası minör kafa travmalı hastalarda BBT çekimi öncesi travmatik beyin yaralanmasının olup olmadığının belirlenmesinde serum mikroRNA düzeylerinin rolünü belirlemektir.
Özet (Çeviri)
Aim Indication for the appropriate use of cranial computed tomography (CCT) in patients with minör head trauma (MHT) based on history and physical examination alone remains unclear. Recent studies have been reported that 90% of patients with MHT who undergo CCT under the present clinical decision rules have no clinically important brain injuries. Actually, many cases with MHT go unnoticed or misdiagnosed, as the current diagnostic tests are neither sensitive nor specific enough to identify traumatic brain injury (TBI). microRNAs are important posttranscriptional regulators of complementary mRNA targets and have been implicated in the pathophysiology of acute brain injury. Serum concentrations of the various specific microRNAs were recently found to provide useful information in the diagnosis, severity, and prognosis of TBI. To date, there have been only a limited number of studies involving MHT patients with TBI. The purposes of this study were (a) to determine the expression levels of microRNA-93 and microRNA-191 in the sera of adult patients with MHT; (b) to correlate TBI with the initial microRNA-93 and microRNA-191 levels; and (c) to investigate whether the initial serum levels of these microRNAs can predict the presence or absence of intracranial injury for reducing the use of unnecessary CCTs. Materials and Methods Seventy-nine consecutive adult patients with isolated MHT (Glasgow Coma Scale [GCS], GCS scores of >13) undergoing CCT based on the clinical decision rule of the New Orleans Criteria and 92 age- and sex-matched healthy controls were enrolled in this prospective study. Patients were divided into 2 groups as follows: those without (group 1) and with (group 2) traumatic intracranial or extracranial lesions (e.g., skull fracture, brain swelling, cerebral contusion, intracerebral hematoma) shown on CCT. Patients were also divided into two subgroups based on the presence or absence of traumatic parenchymal lesions defined as TBI. The serum levels of microRNA-93 and microRNA-191 were assessed in MHT patients and healthy controls using quantitative real-time reverse transcription-PCR. The primary outcome variable was to determine the indication of the need for an initial CCT in patients with MHT and the presence of intracranial lesions in conjuction with serum microRNAs levels.