Multitravmalı erişkin hastalarda travma ciddiyetinin belirlenmesinde serum mikroRNA-93 ve mikroRNA-191 düzeylerinin rolü
The impact of serum microRNA-93 and microRNA-191 levels on the severity of trauma in adult patients with multiple trauma
- Tez No: 553393
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ÖZGÜR SÖĞÜT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Amaç Multitravma geçiren hastaların travma şiddetini ve prognozu belirlemede çeşitli skorlama sistemleri geliştirilmiştir. Ancak bunlar tam olarak istenilen ciddiyet derğerlendirmesini sağlamamaktadır. Bir kısmı da acil serviste kullanımı teknik olarak uygun değildir ya da kısıtlılık bulunmaktadır. Bunun için biyokimsal belirteçler ile travma şiddetini ve prognozunu öngörmeye çalışılmıştır. Son yıllarda özellikle kafa travması için spesifik birçok mikroRNA'nın serumdaki konsatrasyonu yaralanmanın tanısını, şiddetini ve prognozunu belirlemede önemli rol oynadığı çalışmalarla ortaya konmuştur. Literatürde, bügüne kadar multitravma geçiren hastaların ilk değerlendirilmesinde serum mikroRNA düzeylerinin araştırıldığı çalışma bulunmamaktadır. Bu çalışmanın amacı (a) multitravma geçiren yetişkin hastaların serumlarında mikroRNA-93 ve mikroRNA-191 ekspresyon seviyelerini belirlemek; (b) Bu hastalarda ISS ve RTS ile başlangıç mikroRNA-93 ve mikroRNA-191 seviyeleri arasında ilişki kurmak ve (c) bu mikroRNA'ların başlangıç serum seviyelerinin, travma ciddiyetini ve prognozunu öngörmede yardımcı olması amaçlanmıştır. Gereç ve Yöntem Prospektif olarak yapılan bu çalışmaya multitravma tanısı alan 50 erişkin hasta ile benzer yaş ve cinsiyette 60 sağlıklı kontrol grubu dahil edilmiştir. Hastaların önce ISS ve RTS'leri hesaplanıp ISS>16 (grup1) ve ISS≤16 (grup2) olmak üzere iki ayrı gruba ayrılarak değerlendirilmiştir. Multitravma geçiren hastalar ile sağlıklı kontrol grubunun serum mikroRNA-93 ve mikroRNA-191 düzeyleri kantitativ real-time reverse transcription-PCR kullanılarak değerlendirilmiştir. Birincil sonlanım noktası multitravmalı hastalarda travma ciddiyetini ve prognozunu belirleyerek, majör ve minör travma ayrımı yapmak için serum mikroRNA düzeylerinin rolünü belirlemektir. Bulgular Kontrol grubu ile karşılaştırıldığında multitravmalı hastaların ortalama serum mikroRNA-93 ve mikroRNA-191 düzeylerinde anlamlı fark olmadığı tespit edildi. Her iki grupta (grup1 ve grup 2) ortalama serum mikroRNA-93 ve mikroRNA-191 düzeyleri arasında anlamlı bir farklılık saptanmadı.
Özet (Çeviri)
Aim Various scoring systems have been developed to determine the trauma severity and prognosis of patients undergoing multiple trauma. However, they do not provide exactly the desired severity assessment. Some of them are technically unsuitable for use in the emergency department or there are limitations. For this purpose, it was tried to predict the severity and prognosis of trauma with biochemical markers. In recent years, serum concentration of many spesific microRNAs, especially for head trauma, has been shown to play an important role in determining the diagnosis, severity and prognosis of injury. To date, there are no studies investigating serum microRNA levels in the initial evaluation of patients who have undergone multiple trauma. The aim of this study is (a) to determine the expression levels of microRNA-93 and microRNA-191 in the serum of adult patients undergoing multitrauma; (b) to correlate ISS and RTS with baseline microRNA-93 and microRNA-191 levels in these patients, (c) and to help predict the severity and prognosis of trauma with beginning serum levels of these microRNAs. Materials and Methods This prospective study included 50 adult patients diagnosed as multitrauma and 60 healthy controls of similar age and sex. ISS and RTS were calculated and divided into two groups as ISS> 16 (group1) and ISS≤16 (group2). Serum microRNA-93 and microRNA-191 levels of patients undergoing multiple trauma and healthy control group were evaluated using quantitative real-time reverse transcription-PCR. The primary endpoint is to determine the role of serum microRNA levels in differentiating major and minor trauma by determining the severity and prognosis of trauma in patients with multiple trauma. Results There was no significant difference in the mean serum microRNA-93 and microRNA-191 levels of the patients with multiple trauma compared to the control group. There was no significant difference between the mean serum microRNA-93 and microRNA-191 levels in both groups (group 1 and group 2). While there was no significant correlation between ISS scores and serum miRNA-93 levels, there was a negative correlation between serum miRNA-191 levels (p 0.05).