Birinci derece yakınlarında kanser olan ve olmayan bireylerin kanser tarama programlarına ilişkin farkındalık, bilgi ve tutumlarının karşılaştırılması
- Tez No: 497726
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ ENGİN ERSİN ŞİMŞEK, DR. ÖĞR. ÜYESİ GÖKHAN YAPRAK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Planlaması, Onkoloji, Family Planning, Oncology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Dr. Lütfi Kırdar Kartal Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Amaç: Dünya genelinde sıklığı giderek artmakta olan kanser hastalığı, toplumlarda ciddi sosyoekonomik yüke, bireylerde maddi ve manevi kayıplara yol açmaktadır. Bu durum kanserden korunma ve erken teşhisin önemini gündeme getirmektedir. Kanser tarama testleri tüm dünyada erken teşhis için önde gelen uygulama modelidir. Kanser hastalığının oluşumunda genetik ve çevresel risk faktörlerinin etkili olduğu düşünüldüğünde, kanser hastalarının birinci derece yakınları topluma nazaran daha çok risk altındadır. Bu çalışmada amaç, birinci derece yakınında kanser olan bireylerin toplumun diğer kesimlerine nazaran tarama testlerine olan duyarlılığını ölçmek, birinci basamak sağlık hizmeti sunan ve tarama programlarında önemli sorumluluklar üstlenen aile hekimlerinin bu konudaki etkinliğini değerlendirmektir. Gereç ve Yöntem: Çalışmamız kesitsel tanımlayıcı özellikte bir çalışma olup, katılımcılara“Kişisel ve Demografik Bilgiler Formu”ve“Kanser Tarama Programlarına İlişkin Değerlendirme Formu”başlıklı 2 bölümden oluşan bir anket formu uygulanmıştır. Katılımcılar, onkoloji kliniğinden takipli hastaların birinci derece yakınlarından ve aile hekimliği kliniğine çeşitli nedenlerle başvuran birinci derece yakınlarında kanser olmayan bireylerden seçilmiş olup toplam 300 gönüllü çalışmaya dahil edilmiştir. Bulgular: Onkoloji grubunda tarama testlerini bilme oranları daha yüksek çıkarken bu testleri yaptırma oranları aile hekimliği grubunda daha yüksek çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
Objection: Cancer disease, which is increasing in frequency all over the world, causes serious socioeconomic burden in societies, material and spiritual loss in individuals. This situation puts the importance of prevention of cancer and early diagnosis. Cancer screening tests are the leading application model for early detection all over the world. If we think that genetic and environmental risk factors are effective in the formation of cancer disease, the first degree relatives of cancer patients are at higher risk than the other individuals in the community. The aim of this study is to assess the sensitivity of individuals with cancer in the first degree to screening tests compared to other parts of the population and to evaluate the efficacy of the family physicians presenting primary health care and undertaking important responsibilities in screening programs. Materials and Methods: Our study was a cross-sectional descriptive study and a questionnaire consisting of two parts titled“Personal and Demographic Information Form”and“Evaluation Form for Cancer Screening Programs”was applied to the participants. Participants were selected from first-degree relatives of follow-up patients from the oncology clinic, and those who were referred to the family medicine clinic for various reasons were selected as non-cancers in their first degree relatives. A total of 300 individuals from both groups were included in the study. Findings: While the knowing rates of screening tests were higher in the oncology group, the rate of having these tests was higher in the family medicine group.