0-10 yaş arası çocuğu olan ebeveynlerin ateş hakkındaki bilgi, davranış ve tutumlarının değerlendirilmesi
Knowledge, atti̇tudes and behavi̇ors regardi̇ng management of fever among parents wi̇th chi̇ldren between 0 and 10 years of age
- Tez No: 497729
- Danışmanlar: DOÇ. DR. EMİNE ZEYNEP TUZCULAR VURAL
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Aile Hekimliği, Family Medicine
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: İstanbul Haydarpaşa Numune Eğt. ve Arş. Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
AMAÇ: Hastanemize başvuran 0-10 yaş arası çocuğu olan ebeveynlerin ateş hakkında bilgi, beceri ve tutumlarının ölçülmesi ve bunun demografik özellikler ile karşılaştırılması amaçlanmıştır. Ebeveynlerin ateşle ilgili alacakları eğitimlere ışık tutması amacıyla eksik ve yanlış bilinenlerin araştırılması hedeflenmiştir. GEREÇ VE YÖNTEM: Çalışmamız Sağlık Bilimleri Üniversitesi, Haydarpaşa Numune Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Aile Hekimliği Polikliniğine 10 Ağustos 2017- 10 Eylül 2017 tarihleri arasında başvuran, çalışmaya dahil olma kriterlerini karşılayan 0-10 yaş arası çocuğu olan 301 ebeveyn ile yüz yüze anket görüşmesi ile yapıldı. Çalışmada istatistik programı olarak IBM SPSS versiyon 21 kullanıldı. Ortalamalar, standart sapmalarıyla birlikte verildi. Değişkenlerin normal dağılıma uygunluğu vizüel ve analitik metodlar ile belirlendi. Değişkenlerin normal dağılım gösterdiği durumlarda değişkenler arasındaki karşılaştırmalar, iki grup arasında Student t-testi, ikiden fazla grubun karşılaştırılmasında One-way ANOVA testi uygulandı. Değişkenlerin normal dağılım göstermediği durumlarda, iki grubun karşılaştırılması Mann-Whitney U testi ile yapıldı. İkiden fazla grubun karşılaştırılmasında Kruskal Wallis testi uygulandı. Kategorik verilerin karşılaştırılmasında Ki-kare testi kullanıldı. p değerinin 0,05'in altında olduğu durumlar istatistiksel olarak anlamlı olarak değerlendirildi. BULGULAR: Katılımcılarımızın %86,7 kadın,%21,6 ilkokul mezunu, %14,0 ortaokul mezunu, %29,9 lise mezunu, %25,9'unun üniversite mezunu olduğunu, %37,5' inin 36 yaş üzerinde olduğunu, %50,5' inin 1300-3000 TL arasında bir gelire sahip olduğunu, %94,4' ünün evli olup, %62,1'sinin çalışmadığını, %59,5'inin birden fazla çocuk sahibi olduğunu, %57,8' inin evde 4-6 kişi yaşadığını saptadık. 25-35 yaş arası, ateş eğitimi alan, gelir düzeyi yüksek, eğitim düzeyi ileri, çalışan kişilerin bilgi puanları daha yüksekti. Ebeveynlerin %16'sı ateşin bir hastalık olduğunu, %67'si çocukları ateşlendiğinde korktuklarını söylemiştir. Ebeveyn yaşı arttıkça endişelenme azalmıştır. Ebeveynlerin %58'i elektronik termometre kullanıyordu, %79'u aksilladan ölçüm yapıyordu, %34'ü 38°C altını ateş kabul ediyordu, %54'ü ölçüm yerine göre ateşi doğru bilmişti, %63'ü ateş bilgisini sağlık çalışanlarından alıyordu, %60'ı taktil ölçüm yapıyordu, %97'si ateşin zararından korkarken, %91'i febril konvülziyondan, %51'i beyin hasarından korkuyordu, %41'i antipiretikle febril konvülziyonu engelleyeceğini düşünüyordu, %46'sı antipiretik için uyandırma eğilimindeydi, genç ebeveynlerin hemen acile götürme eğilimi yüksekti, parasetamol (%45) ve ibuprofen (%41) kullanımı benzer oranlardaydı, ilaç verme %95 oral yollaydı, ilaç dozu ayarlama %57 doktor önerisine göreydi,%73'ü ateş düşmezse hastalık şiddetini suçladı, %41 ilk başvuru acil doktorunaydı, %78'i soğuk uygulama yapıyordu. Evde termometre bulundurmama, cıvalı termometre kullanma, eline sıcak geldiğinde hemen doktora götürme, ateşi fark ettiklerinde hemen ateş düşürücü verme gibi hatalı tutum sergileyen ebeveynlerin bilgi düzeylerinin de düşük olduğu gözlenmiştir. SONUÇ: Çalışmamız ebeveynlerin ateş fobisi ve ateşle ilgili bilgi yetersizliği olduğuna işaret etmekte ve bilgi düzeyi düşük olan kişilerin yanlış tutumlar sergilemeye eğilimli olduğunu göstermektedir. Ebeveynlere ateş eğitimi vermeli ve evde ateş takibine yönlendirmeliyiz. ANAHTAR KELİMELER: Ebeveyn, ateş, bilgi, tutum
Özet (Çeviri)
AIM: Fever is one of the most common complaints in pediatric patients.“Fever phobia”still exists even though many guidelines for the management of fever in children have been published. In this study we aimed to determine parental knowledges, beliefs and attitudes regarding fever among the parents of children aged 0-10 years, presenting to the Haydarpaşa Numune Hospital Family Medicine Outpatient clinics. MATERIALS AND METHODS: A questionnaire consisting of 40 closed questions investigating parents' demographic information, knowledge and attitudes regarding fever was applied to 310 parents who came to our outpatient clinics during the study period of 10 August- 10 September 2017. IBM SPSS versiyon 21 was used to analyze the data.