Lokal ileri meme kanserinde neoadjuvan kemoterapi yanıt takibinde, mrg ile lezyon boyutuve adc değerleri ile cerrahi sonrası tümör boyutları ve ki67 indeksi ile korelasyonuve karşılaştırılması
Neoadjuvan in local advanced breast cancerkemotherapy in response, mri with lesion sizeand adc values and tumor after surgerycorrelation with dimensions and ki67 indexand comparison
  1. Tez No: 497730
  2. Yazar: ARZU CENGİZ
  3. Danışmanlar: UZMAN AYŞEGÜL ALTUNKESER
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Radyoloji ve Nükleer Tıp, Radiology and Nuclear Medicine
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
  10. Enstitü: Konya Eğitim ve Araştırma Hastanesi
  11. Ana Bilim Dalı: Radyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Giriş:Meme kanseri, meme dokusunun parankimal ya da duktal hücrelerinden kaynaklanan malign tümörüdür.Kadınlarda en sık görülen malignite türü meme kanseri olup, tüm kanserlerin yaklaşık %30`unu oluşturmaktadır. Ülkemizde meme kanseri sıklığı mevcut verilere göre yaklaşık3,5/10.000'dir ve Türkiye'de tahmin edilen yıllık yeni tanı alacak meme kanseri sayısı 7000 ve buna bağlı ölüm sayısı ise 3000 civarındadır. Bu derece sık görülen bir hastalık önemli ölçüde mortalite ve morbidite oluşturmaktadır, bu da meme kanseri tanısını, tedavisini ve takibini daha da önemli bir konu haline getirmektedir. Çağımızın önemli sağlık sorunlarından biri olan meme kanserinin ülkemizde degörülme sıklığı her yıl giderek artmaktadır. LİMK, klinik evre 3 meme kanserlerini tanımlamaktadır. LİMKsıklığı tüm meme kanserleri göz önüne alındığında %5-20'dir ve Türkiyede'de yaklaşık benzer sıklıkta saptanmaktadır. LİMK'de meme koruyucu cerrahi şansını arttırmak için cerrahi öncesi hastalara neoadjuvan kemoterapiuygulanmaktadır. Çalışmamızda LİMK olgularda neoadjuvan kemoterapi tedavi yanıt değerlendiriminde manyetik rezonans görüntülemenin önemini ve doğruluğunu araştırmak istedik. Gereç ve Yöntem: Araştırma kapsamında 2010-2017 tarihleri arasında meme polikliniğine başvurmuş, klinik muayene ve diğer radyolojik görüntüleme modaliteleri ile LİMK tanısı almış, neoadjuvan kemoterapi uygulanmış ve operasyon geçirmiş 39 meme kanserli kadın hastaretrospektif olarakincelendi.İncelenen hastaların neoadjuvan kemoterapi öncesi ve sonrası manyetik rezonans görüntelemelerinden kitle boyutu ve ADC değeri ölçüldü ve PET-BT suv değerleri retrospektif kayıtlardan elde edilerek,karşılaştırması yapıldı. Ayrıca cerrahi spesmenden elde edilen tümör boyutu ve Kİ67 indeksi ile ilişkisi araştırıldıBulgular:Neoadjuvan kemoterapi sonrası manyetik rezonans görüntülemede ölçülen kitle boyutları ile patolojide ölçülen tümör boyutları korele idi.
Özet (Çeviri)
Introduction: Breast cancer is caused by parenchymal or ductal cells of breast tissue The most common type of malignancy in women is breast cancer of all cancers and account for about 30% of all cancers. Breast cancer incidence in our country According to available data yaklaşık3,5 / year and 10,000 are newly diagnosed estimated in Turkey the number of breast cancer that will be taken is 7000 and the number of deaths due to it is around 3000. It a very common disease is associated with considerable mortality and morbidity, breast cancer diagnosis, treatment and follow-up become an even more important issue. Breast cancer, one of the important health problems of our age, The frequency is increasing every year. LIMK describes clinical stage 3 breast cancers. LIMITS all breast Given the cancer is 5-20% and approximately similar frequency İNTURKEY It is determined. In order to increase the chance of breast conserving surgery in LIMK, the disease is neoadjuvant chemotherapy. In our study, magnetic resonance imaging in neoadjuvant chemotherapy response response evaluation we want to investigate its importance and its relevance. Materials and Methods: During the period 2010-2017, clinic, clinical examination and other radiological imaging modalities LEMK was diagnosed, neoadjuvant chemotherapy was applied and 39 breast Cancerous female patient was examined in a retrospective study. Neoadjuvant chemotherapy of the examined patients Mass size and ADC value before and after magnetic resonance images and PET-CT SUV values ​​were obtained from retrospective records and compared done. Also related to tumor size and Ki67 index obtained from surgical specimens we investigated Findings: Neoadjuvant chemotheraphy measured on magnetic resonance imaging mass sizes and tumor sizes measured in the pathology were correlated. Neoadjuvant chemotherapy Significant decrease in tumor volume and increase in intralesional ADC values ​​in cases with LIMK (p & lt; 0.001). Magnetic resonance imaging after neoadjuvant chemotherapy decrease in PET-CT SUV max values ​​of patients with decreased tumor size (p & lt; 0.001).