Arka grup dişlerde kullanılan amalgam, kompozit inley ve porselen inley restorasyonlarının marjinal adaptasyon, mikrosızıntı ve dişlerin kırılma dayanımları açısından karşılaştırmalı olarak incelenmesi
- Tez No: 49784
- Danışmanlar: DOÇ.DR. FÜSÜN TANRIVERDİ
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Diş Hastalıkları ve Tedavisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
ÖZET Bu çalışmada arka bölgede sıklıkla kullanılan amalgam restorasyonlarla bu restorasyonlara alternatif olabilecek estetik restorasyonlardan kompozit inley ve porselen inley restorasyonları, marjinal adaptasyon, mikrosızıntı ve restore edilen dişlerin kırılma dayanımları açısından karşılaştırıldı. Restorasyonların marjinal adaptasyonlarının incelendiği, ilk çalışmada materyaller MOD preparasyonlu 33 adet pirinç kalıba üretici firma direktifleri doğrultusunda hazırlanarak yerleştirildi. 1 gün ve 14 gün suda bekletildikten sonraki maksimum ve minimum kenar açıklıkları ışık mikroskobu yardımıyla ölçüldü. Porselen örnekler, porselenin su emilimi çok az olduğu için suda bekletilmediler. Yapılan istatistiksel testler sonucunda kompozit inley ve porselen inley- restorasyonlarının kenar açıklıkları arasındaki fark önemsizken (P>0.05), bu restorasyonların kenar açıklık değerleri amalgam restorasyonlardan önemli ölçüde yüksek bulunmuştur (P0.05).
Özet (Çeviri)
SUMMARY“A comperative study of traditional amalgam, composite inlay and porcelain inlay restorations on posterior teeth ac cording to their marginal adaptation, microleakage and fracture resistance of restorated teeth.”In this study, traditional amalgam restorations and composite- porcelain inlay restorations as alternative were evaluated according to their marjinal adaptation, microleakage and bond strengths to tooth structure. In the first part of the study, the test materials (amalgam, composite and porcelain inlays) were placed on 33 MOD preparated brass mold ca vities according to manufacturer's instructions. Following storation in water, the maximum and niinimum marginal gap formations of the spe- ciments were measured under a stereomicroscope on 1 st and 14 th days. Porcelain specimens were not stored in water because of the material's minimal water sorbtion. It is found that the difference between the mar ginal gap measurements composite and porcelain inlay groups was not statistically significant (P>0.05) but the marginal gap values of inlay gro ups were significantly higher than the values of amalgam group (P3 solution. The mesiodistally sectioned teeth were examined under a stereomicroscope. It is found that the microleakage doesn't change according the materials used. In the last part of the study, 30 extracted human teeth were res- torated with amalgam, composite and porcelain inlay restorations sto red in 0.9% NaCl at 37"C 3 days. All of the teeth were than subjected to a compressive load in a Universal Testing Machine. A crosshead speed of 5 mm/min was used to apply a load to the point of fracture. The frac ture resistance of porcelain inlay restored teeth were found higher than the fracture resistance of other restored teeth and no statistically sig nificant difference was found between amalgam and composite inlay res tored teeth.