Hızları farklı filmlerde ekspoz ile banyo solüsyonlarının densiteye etkisi ve mandibulada in vitro oluşturulan defektlerin densitometrik incelenmesi
- Tez No: 49785
- Danışmanlar: PROF.DR. İ. TİMUR ESENER
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Diş Hekimliği, Dentistry
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
ÖZET Film çeşidi, farklı ekspoz süresi ve değişik banyo solüsyonları tanısal değeri olan radyografların kalitesini büyük ölçüde etkilemektedir. Bu çalışmada ele aldığımız bu değişikliklerin bir karşılaştırması yapıldı ve birbiriyle olan uyumu araştırıldı. Ayrıca spongiozdan kortikal kemiğe doğru 8 aşamada kuru insan mandibulasında oluşturulan defektlerden elde edilen radyograflar, gözle ve densitometrik olarak incelendi. Araştırmada 99 adet D-speed film ve 99 adet E-speed film olmak üzere toplam 198 adet periapikal film kullanıldı. Filmler standart radyografi apareyi ile 0.2, 0 4, 0.64, 0.8 sn. ekspoz sürelerinde konvansiyonel, otomatik ve fotoğrafçılıkta kullanılan banyo solüsyonlarında işlem gördüler. Bu radyograflann densitometrik incelemelerinde 10 basamaklı step-wedge' den faydalanıldı. Densitometrik incelemenin sonucuna göre solüsyon ve filmler arasındaki farklar istatistiksel olarak anlamlı olmasına rağmen, diagnostik olarak büyük farklar belirlenemedi. Araştırmada elde edilen veriler sonucunda en uyumlu kombinasyon konvansiyonel banyo solüsyonunda 0.4 sn.'de D-speed filmde elde edildi. Defektlerin gözle ve densitometrik olarak incelenmesinde farklar tesbit edildi ve gözlemciler ancak kemiğin komponentinde % 40 kayıp olduğu zaman defekti görebildiler.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Densitometric Investigation of Exposure Time with Films of Different Speed, The Effects of Developing Solutions on Density and Defects Formed In Vitro in Mandible The type of the film, various exposure times and the type of the bath solutions may effect the quality of radiographs which have a diagnostic value in dentistry. A comparison of all these various factors mentioned above was evaluated in this study. Besides, the artificial defects were created in a dry human mandible from spongious bone through cortical bone at 8 stages and the radiographs taken from these artificial defects were examined by eye-inspection and densitometricalry. In this study, 99 D-speed and 99 E-speed film, overall 198 periapical films were used. The periapical films were exposed in 0.2, 0.4, 0.64 and 0.8 second intervals by the use of a standart radiographic aparatus and processed afterwards by means of conventional, automatic and photographic bath solutions. Step-wedge technique with 10 steps was used for the densitometric studies of these radiographs. As a result of densitometric studies, although the difference between the solutions and the type of films were found statistically significant, diagnostically major differences were not seen. The data taken from this study shows that the most appropriate combination is accomplished by using a D-speed film, 0.4 second exposure time and the conventional bath solutions. The defects were examined by the densitometric and the inspection and differences were determined by both of these two methods. However investigators determined the deflects only when there was 40 % bone component loss.