Açık ve kapalı ürün yerleştirme tekrar sayılarının izleyiciler üzerinde etkisi
The impact of repetition of subtle and prominent product placement on audience
- Tez No: 497886
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HASAN KEMAL SUHER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Reklamcılık, Advertising
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Reklamcılık ve Marka İletişimi Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 88
Özet
Pazarlama iletişiminin araçları arasında ürün yerleştirme son yıllarda, tüketicilerin reklamlardan kaçınma reflekslerine bir çözüm olarak sinema ve televizyonda şıkça kullanılan bir yöntem olarak karşımıza çıkmaktadır. Büyüyen pazarlar ve yoğunlaşan reklamlar karşısında duyarsızlaşan tüketicilere ulaşmada ürün yerleştirme alternatif bir yöntem olarak iletişimi çeşitlendirirken bir yandan da sinema ve TV içeriklerine yeni mecralar kazandırarak yapımları finansal yönden desteklemektedir. Bu tezde ürün yerleştirme kavramı, tarihsel gelişimi, farklı uygulama yöntemleri ve ürün yerleştirmenin etkileri üzerine daha önce yapılmış araştırmalar incelenmeye çalışılmıştır. Tezin araştırma kısmında, ürün yerleştirmenin daha etkili şekilde yapılabilmesi için kullanılabilecek yöntemlerin belirlenebilmesi adına açık ve kapalı ürün yerleştirme ürün yöntemlerinin Türk izleyicisi üzerindeki etkisi ölçülmeye çalışılmıştır
Özet (Çeviri)
Product placement is used widely in marketing communication as a solution for consumers avoiding reflexes. Product placement emerges as an alternative method to reach desensitised consumers. It also supports artistic contents financially by bringing new mediums to the market and diversifying the communication methods. In this thesis, the concept of product placement is studied by discussing subjects such as historical aspect, application methods and previously conducted researches on effects of different type of product placement. A research is conducted in order to understand the impact of repetition of subtle and prominent product placement on Turkish audience