Ürün yerleştirme tipinin tüketici tutum ve satın alma niyeti üzerine etkisi
Effects of product placement type on consumer attitude and purchasing intention
- Tez No: 525506
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN KEMAL SUHER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Reklamcılık, Advertising
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Reklamcılık ve Marka İletişimi Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Her geçen gün ağırlığını daha fazla hissettiren rekabet ortamı birlikte işletmeleri hedef kitle ve tüketicilerle daha yakından bağlantı kurmaya yönlendirirken işletmeler de tüketiciden gelen geri bildirimi anlamlı pazarlama verileri haline getirme çabası içerisindedir. Tüketici verilerini doğru okumak işletmelerin yaşam eğrilerinde yer aldığı hayati rolünü arttırmaktadır. Söz konusu rekabet işletme yöneticilerini veri tabanlı pazarlama, müşteri ve marka değeri, müşteri ilişkileri, müşteri sadakati, imaj ve marka iletişimi yönetimi kavramları ile içli dışlı olma ve bu pazarlama araçlarını kullanarak rakiplerinden farklılaşma ihtiyacını gündeme getirmiştir. Bu araştırma çalışmasının amacı ürün yerleştirme etkililiği, özellikle Türk medyasındaki ürün yerleştirme uygulamalarının tipinin etkililiği, tüketici tutum ve satın alma konusunda kapsamlıca araştırıp incelemektir. Açık ve kapalı ürün yerleştirme türlerine olan tüketici tutumu, filme dair gerçekçilik algıları bilimsel yöntemlerle ölçülmeye çalışılacaktır. Gelecek dönemlerde sektörde ürün yerleştirme uygulamarının etkisinin daha olumlu olması ve daha sonra yapılacak araştırmalara ve uygulamalara ışık tutabilmesi adına detayları ile raporlanmaktadır. Araştırmayı diğer araştırmalardan ayıran başlıca özellik bu çalışmada ürün yerleştirme türlerini açık (bariz-belirgin) ve kapalı (zekice-nükteli) olarak iki kategoride inceleyecek faktörler için gruplar arası faktöryel araştırma deseni oluşturularak, ön test ve son test olmak üzere iki farklı ölçüm testi uygulanacaktır. Tüketicilerin ürün yerleştirmeye olan tutumlarını ve ürün yerleştirmenin tüketicinin satın alma davranışına olan etkisini daha iyi anlamaya odaklanacaktır.
Özet (Çeviri)
With the increasingly competitive market every day, businesses are driving closer links with the target audience and consumers. Businesses are also striving to turn consumer feedback into meaningful marketing data. Reading consumer data correctly increases the vital role that businesses play in their life cycle. This competition has brought the need for business managers to be different from their competitors by being involved with database marketing, customer and brand value, customer relations, customer loyalty, image and brand communication management concepts and using these marketing tools. The purpose of this research study is to investigate the effectiveness of product placement, particularly the effectiveness of the product placement practices of the Turkish media, consumer attitudes and purchasing. Consumer attitudes towards subtle and prominent product placement types, real estate perception of filing apartments are being measured by scientific methods. In the future it is reported in detail that the effect of product placement applications in the sector is more positive and that it can shed light on the researches and applications to be made later. The main feature that distinguishes the research from other researches is the factorial study design between the groups for the factors that will examine the product placement types in two categories as subtle and closed prominent, and two different measurement tests will be applied as pre test and final test. It will focus on the consumers' attitudes towards product placement and on the better understanding of the impact of product placement on the consumer's purchasing behavior.