Relocation of earthquakes in the Salt Lake region using the hypocentroidal decomposition (Hdc) method
Tuz Gölü bölgesi depremlerinin odaksal ayrıştırma (Hdc) yöntemiyle yeniden konumlandırılması
  1. Tez No: 497906
  2. Yazar: BURAK SAKARYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ ÖZGÜN KONCA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeofizik Mühendisliği, Geophysics Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Jeofizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 81
Özet
İç Anadolu Bölgesi, Türkiye'nin önemli sismik rejimlerinin etkisi altında bulunan diğer bölgelere nispeten daha durağan bir bölgedir. Bu nedenle, bölgesel deprem izleme merkezleri tarafından kurulan sismik istasyonların sayısı, belirli bir büyüklüğün altında gerçekleşen depremlerin tespitinde ve konumlarının doğru olarak belirlenmesinde yetersiz kalmaktadır. Bu sorun; Uluslararası Sismoloji Merkezi (ISC) kataloğunun, Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü kalıcı genişbant sismik ağının ve geçici genişbant CD-CAT sismik ağının Güney ve Orta Anadolu Bölgesine sağlamış olduğu verilerin birleştirilmesiyle oluşturulmuş bir katalog ile aşılmıştır. Çalışma alanı için özel olarak hazırlanmış olan faz varış zamanı kataloğundan yararlanılarak odaksal ayrıştırma (HDC) algoritmasını temel alan bir çoklu aktivite yeniden konumlandırma tekniği olan“mloc”uygulanmıştır. Böylece, 1 Haziran 2013 - 15 Mayıs 2015 tarihleri arasında Tuz Gölü Fay Zonu (TGFZ) ve Ecemiş Fay Zonu (EFZ) bölgelerini çevreleyen deprem aktivitesi yeniden konumlandırılmış ve kalibre edilmiştir. Tuz Gölü Bölgesi'nin tektonik yapısı ve depremselliğini aydınlatmak amacıyla, ilgilenilen bölgelerin 1 boyutlu kabuk hız modelleri geliştirilmiş, dolayısıyla toplam 394 deprem, odak parametreleri ve bu parametrelere karşılık gelen belirsizlikleri ile birlikte kapsamlı bir şekilde değerlendirilmiş ve sınıflandırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Central Anatolia is a relatively stable region unlike the other regions under the influence of major tectonic regimes in Turkey. For that reason, the number of seismic instruments installed by regional earthquake monitoring centers are insufficient on determining and locating earthquakes accurately that are below a certain magnitude in that region. In this study this issue is overcome by building a merged catalog from the data of Kandilli Observatory and Earthquake Research Institute's (KOERI) permanent broadband seismic network, temporary broadband seismic network deployment as a part of the“Continental Dynamics: Central Anatolia Tectonics (CD-CAT)”project, which was installed in the South and Central Anatolian Region along with the data obtained from International Seismological Centre (ISC). The multiple event relocation technique“mloc”which is based on hypocentroidal decomposition (HDC) algorithm is applied by utilizing the phase arrival time catalog that was specifically crafted for the study area. Thus, seismic activity surrounding the Salt Lake Fault Zone (SLFZ) and Ecemiş Fault Zone (EFZ) in between 1th of June 2013 to 15th of May 2015 are relocated and calibrated. 1-D crustal velocity models are developed for the interest regions, thereby hypocentral parameters as well as the corresponding uncertainties of the total number of 394 earthquakes are extensively evaluated and classified in order to unravel the tectonic features and seismicity of the Salt Lake Region.