Interrelationships between autobiographical memory specificity, executive functions and rumination in depression
Depresyonda otobiyografik anı belirliliği, yönetici işlevler ve ruminasyon arasındaki karşılıklı ilişkiler
- Tez No: 497907
- Danışmanlar: PROF. DR. ALİ İZZET TEKCAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2018
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Deneysel Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 119
Özet
Depresyon otobiyografik anıların daha genel bir şekilde hatırlanmasıyla ilişkilidir ve bu durum aşırı genelleme olgusu (AGO) olarak tanımlanmaktadır (Williams & Broadbent, 1986). Ruminasyonun, yönetici işlevlerdeki bozuklukların ve işlevsel kaçınmanın AGO'ya yol açtığı öne sürülmüştür (Williams et al., 2007). Bu çalışmanın 3 amacı bulunmaktadır: 1) farklı yönetici işlevlerin depresyonda farklı şekillerde etkilenip etkilenmediğini incelemek 2) ruminasyon ve yönetici işlevler arasındaki ilişkininin doğasını açığa kavuşturmak ve 3) kullanılan ipucu türünün depresyonda anı belirliliği üzerindeki etkilerini araştırmak. Bu hedeflere ulaşmak amacıyla katılımcılar Beck Depresyon Envanteri (BDE) sonuçlarına göre yüksek BDE (n = 45) ve düşük BDE (n = 51) olmak üzere iki gruba ayrılmıştır. Katılıcımlar, Ruminatif Tepkiler Ölçeğini ve değiştirme, güncelleme ve baskılama yönetici işlevleri için farklı görevleri tamamlamışlar, en önemli anılarını ve ipucu kelimelerin hatırlattığı anılarını anlatmışlardır. Sonuçlar, BDE sonuçlarından bağımsız olarak, ipucu kelimelerin hatırlattığı anıların daha fazla AGO'ya yol açtığını göstermiştir. Yalnızca değiştirme işlevi ipucu kelimeler için anı belirliliğini yordamıştır. Çalışmanın savlarına uyumlu olarak bazı yönetici işlev bozuklukları AGO ile ilişkili bulunmuş ancak ruminasyon ve AGO arasında bir ilişki olduğuna dair bir bulgu görülmemiştir.
Özet (Çeviri)
Depression is associated with reduced specificity of autobiographical memories (Williams & Broadbent, 1986), a phenomenon defined as overgeneral memory. It has been suggested that rumination, impairments in executive functions and functional avoidance underlie OGM (Williams et al., 2007). The present study has three main goals: 1) to examine whether different executive functions are affected by depression differently 2) to clarify the nature of the relationship between rumination and executive functioning deficits and 3) to examine the effects of cue type on memory specificity in depression. To reach these aims, participants were divided into two groups according to their Beck Depression Inventory (BDI) scores as high (n = 45) and low (n = 51) BDI participants. They then completed the Ruminative Responses Scale and EF tasks for shifting, updating and inhibition and reported important and word-cued ABMs. Results showed that word-cued memories resulted in more OGMs than important memories for all participants, regardless of BDI scores. Only shifting predicted specificity of autobiographical memories for word-cued memories but not for important memories. Consistent with earlier claims, certain EF deficits were related to OGM for word-cued memories, but no evidence of a link between rumination and OGMs was found.