The role of contact and the perception of threat in prejudice towards Syrians in Turkey
Gruplararası temas ve tehdit algısının Türkiye'deki Suriyelilere yönelik önyargıdaki rolü
  1. Tez No: 497919
  2. Yazar: HEDİYE HİLAL ÖZKEÇECİ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BİLGE ATACA MACDONALD
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Sosyoloji, Psychology, Sociology
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu çalışmada, Türkiye'deki Suriyeliler bağlamında gruplararası temas, tehdit algısı ve önyargı arasındaki ilişki Birleşik Tehdit Kuramı (Stephan & Stephan, 2000) kullanılarak incelenmiştir. İstanbul ve Şanlıurfa'da yaşayan 310 kişiye anket uygulanmıştır. Suriyelilerle farklı seviyelerde temas kuran katılımcılara ulaşmak için İstanbul'da düşük ve yüksek sığınmacı yoğunluklu semtlerden iki grup seçilmiştir. Sonuçlara göre, temas kalitesi arttıkça gerçekçi ve sembolik tehdit algısı, olumsuz kalıpyargılar, dışgruba karşı olumsuz duygulanım ve sosyal mesafe algısı azalırken, olumlu hisler artmıştır. Gerçekçi tehdit algısı olumlu duyguları, sembolik tehdit algısı sosyal mesafeyi, olumsuz kalıpyargılar ise sosyal mesafe ve dışgruba karşı olumsuz duygulanımı pozitif, olumlu hisleri ise negatif olarak yordamıştır. Gerçekçi tehdit algısının temas kalitesi ile olumlu hisler arasında, sembolik tehdit algısının ise temas kalitesi ile sosyal mesafe arasında aracı değişken olduğu bulunmuştur. Son olarak, olumsuz kalıpyargılar temas kalitesinin ile üç önyargı değişkeni arasındaki ilişkide aracı değişken olduğu görülmüştür. Temas kalitesi, temas miktarı ile önyargı değişkenleri arasındaki ilişkiyi düzenlememiştir. Tehdit değişkenleri arasında önyargı değişkenleri en güçlü ilişkisi olan değişken olumsuz kalıpyargılardır. Grup farklılıkları üzerinden temas kalitesi ve temas miktarının tehdit algısı ve önyargı üzerindeki rolü tartışılmıştır. Araştırma sonuçlarının Türkiye'nin sosyopolitik ortamı açısından önemi vurgulanmıştır.
Özet (Çeviri)
The study explored the relationship between contact, threat perceptions and prejudice in the context of Syrian refugees in Turkey by using the propositions of Integrated Threat Theory (ITT; Stephan & Stephan, 2000). A total of 310 participants from Şanlıurfa and Istanbul were surveyed. In Istanbul, two groups with high and low refugee exposure were selected. The results showed that quality of contact was related negatively to perceived realistic and symbolic threat, negative stereotyping, negative affect, and social distance, and positively to feelings of warmth towards Syrians. Realistic threat negatively predicted warmth feelings and symbolic threat positively predicted social distance, whereas negative stereotyping predicted greater social distance and negative affect, and colder feelings. Realistic threat mediated the contact quality and feelings, whereas symbolic threat mediated contact quality and social distance. Finally, negative stereotyping mediated the relationship between quality of contact and each prejudice variable. Contact quality did not moderate the relationship between contact quantity and prejudice variables. Among threat variables, negative stereotyping had the strongest relationship with each prejudice variable. Group differences shed light on the role of contact quality and quantity on perceptions of threat and prejudice. Implications of the results for current socio-political environment of Turkey are highlighted.