The effects of seductive details and topic interest on learning and cognitive load in hypertext environments
Hipermetin ortamlarında çeldirici detaylar ve konuya olan ilginin öğrenme ve bilişsel yüke olan etkileri
- Tez No: 497918
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜNİZİ KARTAL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Teknolojileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu çalışmanın amacı çeldirici detaylar ve konu ilgisinin hipermetin ortamlarında, öğrenme ve bilişsel yüke olan etkilerini araştırmaktır. Çalışma kapsamında dört farklı öğrenme ortamı hazırlanmıştır: Çeldirici detay içeren ve içermeyen, hiyerarşik ve ağ yapılı hipermetin ortamları. Veriler 109 lisans öğrencisinden toplanmıştır. Katılımcılar ilk olarak konu ile ilgili ön bilgilerini ölçen bir test alıp sonrasında da konu ilgisi formunu doldurmuşlardır. İstatistiksel hesaplamalar sırasında yalnızda düşük ön bilgiye sahip 93 katılımcının sonuçları dikkate alınmıştır. Her öğrenci kendisi için belirlenen öğrenme ortamında ilgili hipermetini kullanmış ve ardından bilişsel yük anketini doldurmuştur. Katılımcılar daha sonra hatırlama ve beş soruluk transfer testlerini yapmışlardır. Sonuçlar çeldirici detayların hatırlamaya olumlu anlamda etki ettiğini göstermiş aynı zamanda konu ilgisi yüksek olan katılımcıların transfer testinde başarılı olduğunu ortaya koymuştur. Öte yandan, hipermetin yapısının öğrenme ve bilişsel yük üzerinde hiçbir etkisinin olmadığı gözlemlenmiştir. Daha yüksek ön bilgiye sahip katılımcıların her iki öğrenme ölçümünde daha başarılı olduğu görülmüştür. Bilişsel yük ise hiçbir bağımsız değişkenden etkilenmemiştir. Sonuçlar Kintsch'in (1988) kurma-birleştirme ve Mayer ve Moreno'nun (1999) çoklu ortamlı öğrenmede bilişsel kuramı üzerinden değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study is to investigate whether or not the seductive details effect and topic interest has any effect on learning and cognitive load in hypertext environments. Four types of treatment were designed: hierarchical and network hypertext, with and without seductive details. Data were collected from 109 participants who were undergraduate college students. Participants took a prior knowledge test and topic interest survey then they used the treatment they were assigned. Cognitive load questionnaire, a free recall test and five transfer questions were administered after the treatment. Analyses showed that seductive details seemed to facilitate recall performance whereas higher topic interest led to better transfer performance. On the other hand, hypertext structure has no effect on learning measures as well as on cognitive load. Participants possessing higher prior knowledge were more successful on both learning measures. However, cognitive load did not seem to be affected by any of the independent variables. Results were interpreted in terms of Kintsch's (1988) construction-integration model of text comprehension and cognitive theory of multimedia learning (Mayer & Moreno, 1999).