Tavşan ve kobay aortasında a(alfa)-adrenerjik reseptör agonist ve antagonistlerine verilen cevapların yaş ve temperatür ile ilişkisi
- Tez No: 49794
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. EKREM ÇİÇEK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Selçuk Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Farmakoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 44
Özet
30 BÖLÜM VI ÖZET (Xj-ve a2-Adrenerjik reseptör agonist ve antagonistleriyle elde edilen cevaplara yaşın ve hipoterminin etkilerini araştırmak amacıyla yapılan bu in vitro çalışmada. 2-3 aylık genç ve 11-12 aylık erişkin tavşan ve kobay aortaları kullanılmıştır. Aorta, şerit haline getirildikten sonra 37°C'de, %95 02-%5 C02 karışımı ile sürekli olarak gazlandırılan Krebs-Henseleit solüsyonu içerisine alınarak, kümülatif konsantrasyonda uygulanan fenilefrin ve klonidin'e verilen kasılma cevaplan elde edilmiştir. Bunu ta kiben kümülatif konsantrasyonda prazosin ve yohimbin uygulanmış ve oluşan gevşeme cevaplan kaydedilmiştir. Fenilefrin ile çalışılan dokuda prazosin, klonidin ile çalışılan dokuda ise yohimbin kullanılmıştır. Çalışmanın bir diğer bölümünde ise, ortam temperatürü 28°C'de sabit tutularak aynı prosedür tekrarlanmıştır. 11-12 aylık erişkin tavşan ve kobay aortasında, fenilefrin ve klonidin'e ait pD2 değerleri, 2-3 aylık genç gruba kıyasla anlamlı olarak büyük bulunurken, prazosin ve yohimbin'e ait IC" ve t, değerlerinde yaşa bağlı anlamlı bir fark gözlenmemiştir. 28°C'de ise agonistlere ait pD2 değerleri ile antagonistlere ait IC50 ve t değerleri, her iki yaş grubunda da, normal temperature kıyasla anlamlı olarak azalmıştır. Erişkin tavşan ve kobay aortasında, 37°C'de antagonistlere ait pA2 değerlerini saptamak amacıyla yapılan çalışmalarda ise, her iki türde de prazosin-fenilefrin etkileşmesinde hesaplanan pA2 değeri yohimbin-klonidin etkileşmesinde elde edilen değerden anlamlı olarak büyük bulunmuştur.31 Sonuç olarak, diğer birçok dokuda olduğu gibi, in vitro şartlarda tavşan ve kobay aortasında da a-adrenerjik reseptör antagonistlerine verilen cevapların yaşa ve ortam temperatürüne. söz konusu reseptör antagonistlerine verilen cevapların ise yalnızca ortam temperatürüne bağlı olarak değişebileceği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this in vitro study, young (2-3 months old) and mature (11- 12 months old) rabbit and guinea-pig aortas have been used to in vestigate the effects of maturation and hypothermia on the res ponses of GCj- and a2-adrenergic receptor agonists and antagonists. The strips were suspended in Krebs-Henseleit solution main tained at 37°C and bubbled with a gas mixture containing 95% ox ygen and 5% carbondioxide and the contractile responses of cu mulative concentrations of phenylephrine and clonidine were obtained. Then prazosin and yohimbine were applied cumulatively and responses were recorded. Prazosin was used on the tissue contracted with phenylephrine and yohimbine was used on the tis sue contracted with clonidine. In another part of the investigation, the same procedure was applied at a constant temperature of 28°C. As the pD2 values of phenylephrine and clonidine were significantly greater in the aortas from mature rabbits and guinea-pigs than from young groups, no age-related changes in the IC50 and t values of prazosin and yohimbine were detected in both aortas. At 28°C, the pD2 values of agonists, and the IC50 and t values of an tagonists were significantly lower than of 37°C. However it was studied to determine the pA2 values of an tagonists in aortas from mature rabbits and guinea-pigs, at 37°C,33 and was found that, the values for prazosin against phenylephrine were significantly greater than the values obtained with yohimbine against clonidine in both species. In conclusion, as it's seen in many other tissues, in in vit ro conditions on rabbit and guinea-pig aortas, the responses to a-adrenergic receptor agonists were altered with age and tem perature although the responses to antagonists were altered with the temperature only.