İnsan ağız sütü (Kolostrum) ağır metal içeriğinin atomik absorpsiyon spektrofotometrik yöntem ile araştırılması
  1. Tez No: 49793
  2. Yazar: SADIK TURAN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. ŞAHAN SAYGI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 1996
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: GATA
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
VI. ÖZET Çalışmamızın amacı, insan kolostrum örneklerinde atomik absorpsiyon spektrofotometri yöntemi ile ağır metal konsantrasyonunu saptamak ve kolostrumdaki bu ağır metallerin yeni doğanların sağlığı ve gelişmesi üzerindeki etkisini araştırmaktır. Toplanan 30 adet kolostrum örneğinde 2 toksik ve 8 esansiyel element miktarı ölçüldü. Kolostrum örneklerindeki çinko ve demir konsantrasyonları alevli atomik absorpsiyon spektrofotometre ( F- AAS ) yöntemi ile, mangan, bakır, nikel, molibden, kurşun, kobalt, kadmiyum ve krom ise grafit firın atomik absorpsiyon spektrofotometre ( GF- AAS ) yöntemi ile ölçüldü. Alevsiz atomizasyon tekniği matriksin kuvvetli absorpsiyonundan dolayı etkin zemin düzeltmesini gerektirdiğinden zeeman zemin etkisine dayalı zemin düzeltmeleri yapan atomik absorpsiyon spektrfotometre cihazı kullanıldı. Topladığımız insan kolostrum numunelerinde ölçülen toksik element düzeyleri kurşun için : 8.8 -35.4 ng/ml ( ortalama 14.6 ng / mi ), kadmiyum için : 1.2- 9 ng/ml ( ortalama 2.8 ng/ml ) olarak tespit edildi, ölçülen bu toksik metal seviyeleri daha önce yapılan çalışmalarla benzerlik göstermekte olup toksik metal içeriği bakımından infantlar için potansiyel bir tehlike arzetmediği kanısına varılmıştır. Kolostrumdaki esansiyel element içerikleri şu şekilde ölçüldü : krom 2.3 - 23.9 ng/ml ( ortalama 8.6 ng/ml ), mangan 12.5 -70.7 ng/ml ( ortalama 43.2 ng/ml ). Bu sonuçların önce yapılan çalışmalardan daha yüksek olduğu gözlendi, ölçülen diğer esansiyel elementler : nikel 14.9 - 47.9 ng/ml ( ortalama 27.8 ng/ml ), demir 2.1-11 Hg/ml ( ortalama 3.5 jig/ml ), balar 179 -454 ng/ml ( ortalama 278 ng/ml ) ve çinko 4.5 -27. 1 (iğ/mi ( ortalama 12.9ug/ml ) olarak bulundu. Nikel, demir, bakır, çinko içeriği önceki çalışmalarla karşılaştırıldığında uyumlu olduğu gözlendi. İnsanların toksik metallere maruz kalması önemli bir problem teşkil etmektedir. Hava, su ve toprağın kimyasal kontaminasyonu populasyon için ( özellikle hamile ve emzikli kadınlar için ) potansiyel tehlike oluşturmaktadır. Bu nedenle toksik metale maruziyet seviyesi periyodik olarak moniterize edilmelidir. Sonuçlarımıza göre 48çalıştığımız şahısların kurşun ve kadmiyuma maruz kalma seviyeleri düşük olmasına rağmen diğer toksik metal ve kimyasal maddelere ( örneğin pestisitler ) maruziyet seviyeleri de araştırılmalıdır. Günlük besin alımı yetersizliği veya düzensiz beslenme alışkanlığı anne sütündeki esansiyel elementlerin miktarım etkileyebilir. Bu yüzden anne sütündeki ( özellikle kolostrumda ) esansiyel element düzeyleri de periyodik olarak ölçülmelidir. 49
Özet (Çeviri)
VH. SUMMARY The aim of our study was to determine the heavy metal concentrations of human colostrum samples by atomic absorption spectrophotometric method, and to evaluate the metal contents of colostrum for newborn health and development. Collected 30 colostrum samples were analysed for 2 toxic and 8 essential elements. Zinc and iron concentrations in colostrum samples were analysed by flame atomic absorption spectrophotometry. Manganese, copper, nickel, molibdenum, lead, cobalt, cadmium and chromium were analysed by graphite furnace atomic absorption spectrometry. Since, flameless atomisation techniques requires efficient background correction was performed. Human colostrum samples toxic element levels were measured for lead as 8.8 - 35.4 ng/ml ( mean 14.6 ng/ml ) and for cadmium 1.2-9 ng/ml ( mean 2.8 ng/ml ). These measured toxic metal levels were not considerably different from those reported results previously by the other investigators. Toxic metal contents of our colostrum samples were also considered to be safe for infants. The content of essential elements of colostrum samples were measured as 2.3- 23.9 ng/ml ( mean 8.6 ng/ml ) and 12.5-70.7 ng/ml ( mean 43.2 ng/ml ) for chromium and manganese respectively. These results show that our colostrum samples have higher Cr and Mn levels than those reported results previously. Other essential element levels were measured as 14.9-47.9 ng/ml ( mean 27.8 ng/ml ), 2. 1 -1 1.0 jig/ml ( mean 3.5 |ig/ml), 179 -454 ng/ml ( mean 278 ng/ml ) and 4.5 -27.1 n-g/ml( mean 12.9 jig/ml) for nickel, iron, copper and zinc respectively in colostrum samples. Colostrum levels for our samples were quite similar when compared with previously reported results. Human toxic metals exposure can be consedered one of the most important problem. Chemical contamination of air, water, and soil may increase the potential 50hazards for population, especialy pregnant and nursing women. Thus, toxic metal exposure levels have to be monitored periodically. Our results show that the degree of lead and cadmium exposure of selected subjects low, but other toxic metals and chemical compounds ( i.e. pesticides ) have to be investigated. Inadequate daily intake of nutritions or eating habits may influence the essential elements contents of breast milk. Thus periodic and precise measurements for essential elements in human milk ( especialy in colostrum samples ) have to be performed. 51