Pelvik taban sağlığı konusundaki bilgi düzeyini değerlendiren üç farklı Türkçe ölçeğin psikometrik özelliklerinin karşılaştırılması
A comparison of the psychometric properties of three different Turkish scales assessing the level of knowledge about pelvic floor health
- Tez No: 741844
- Danışmanlar: PROF. DR. İLKİM ÇITAK KARAKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon, Physiotherapy and Rehabilitation
- Yıl: 2022
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Çalışmamız pelvik taban sağlığı konusundaki bilgi düzeyini değerlendiren üç farklı Türkçe ölçeğin (İnkontinans Kısa Testi, Prolaps ve İnkontinans Bilgi Anketi (PİBA) ve Pelvik Taban Sağlığı Bilgi Testinin) psikometrik özelliklerini karşılaştırmak amacıyla planlandı. Çalışmaya 150 kadın (97'si pelvik taban disfonksiyonlu, 53'ü sağlıklı) dahil edildi. Katılımcılara bilgi ölçeklerinin yanı sıra pelvik taban disfonksiyonlu ve sağlıklı grupların belirlenmesi ve ölçeklerin ayırt edici geçerliliğinin test edilmesi amacıyla semptom ölçekleri olan Pelvik Taban Distres Envanteri-20 ve Kadın Cinsel İşlev Ölçeği uygulandı. Bilgi ölçekleri test-tekrar test analizi için bir hafta sonra tekrar dolduruldu (n=55). Ölçeklerin puanları, iç tutarlılığı, test-tekrar test güvenilirliği, yakınsama ve ayırt edici geçerliliği, tamamlanma süreleri, kullanım kolaylığı ve anlaşılırlığı, tavan ve taban etkileri karşılaştırıldı. Bilgi ölçeklerinin puanları pelvik taban disfonksiyonlu ve sağlıklı kişilerde benzerdir (p>0.05). En düşük iç tutarlılık ve test-tekrar test güvenilirliğine İnkontinans Kısa Testi sahiptir (Cronbach alfa: 0.642; ICC: 0.728). Gruplarda bilgi ölçeklerinin toplam puanları arasında güçlü korelasyon (r>0.50, p0.05). Fayda, tamamlama süresi ve kolaylığı açısından bilgi ölçekleri arasında farklılık olup (p0.05) saptanmıştır. Pelvik Taban Sağlığı Bilgi Testinin tanı ve tedavi alt boyutunda tavan etkisinin olduğu, taban etkisinin ise hiçbir ölçekte veya alt boyutta mevcut olmadığı bulunmuştur. Pelvik taban sağlığı konusundaki üç farklı Türkçe bilgi ölçeğinin kadınlarda bilgi düzeyini ölçmede kullanılabilecek güvenilir, geçerli, kullanımı kolay, anlaşılır ve az vakit alan ölçekler olduğu sonucuna varılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was aimed to compare the psychometric properties of the three different Turkish scales (Incontinence Quiz, Prolapse and Incontinence Knowledge Questionnaire, and Pelvic Floor Health Knowledge Test) which evaluate the level of knowledge on pelvic floor health. A total of 150 women (97 with pelvic floor dysfunction, 53 healthy) were included in this study. In addition to knowledge scales, the symptom scales Pelvic Floor Distress Inventory-20 and Female Sexual Function Index were administered to the participants in order to classify them into pelvic floor dysfunction and healthy groups, and to test the discriminant validity of the scales. Knowledge scales were re-filled one week later for test-retest analysis (n=55). The scores of the scales, internal consistency, test-retest reliability, convergent and discriminant validity, completion time, ease of use, comprehensibility and ceiling-floor effects were compared. The scores of the knowledge scales were similar in patients with pelvic floor dysfunction and healthy individuals (p>0.05). Incontinence Quiz has the lowest internal consistency and test-retest reliability (Cronbach's alpha: 0.642; ICC: 0.728). There was a strong correlation (r>0.50, p0.05). There was a difference between the knowledge scales in terms of usefulness, completion time and ease of completion (p0.05). It was found that there was a ceiling effect in the diagnosis and treatment subscale of the Pelvic Floor Health Knowledge Test, while none of the scale/subscales had a floor effect. It is concluded that the three different Turkish knowledge scales on pelvic floor health are reliable, valid, easy, comprehensible, and less time-consuming scales, which can be used to measure the knowledge level of pelvic floor health in women.