Umutsuzluk ve örgütsel stres ilişkisi: 4-5 yıldızlı otel çalışanları üzerinde uygulama
Relationship between organizational stress and hopelessness: Application on 4-5 star hotel workers
- Tez No: 497971
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZGÜR ERGÜN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Psikoloji, Psychology
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Nişantaşı Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Psikoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu araştırma, 4-5 yıldızlı otel çalışanlarında örgütsel stres ve umutsuzluk arasındaki ilişkinin çeşitli değişkenlerle ilişkisinin incelenmesi amacıyla yapılmıştır. Araştırmada veri toplama aracı olarak Beck Umutsuzluk Ölçeği, Stresle Başa Çıkma Tarzları Ölçeği ve araştırmacı tarafından hazırlanan kişisel bilgi formu kullanılmıştır. Kişisel bilgi formu çalışanların cinsiyeti, doğum yılı, medeni durumu, eğitim durumu ve iş yerindeki pozisyonu ile ilgili soruları içermektedir. Çalışma 185 kadın, 372 erkek olmak üzere toplam 557 otel çalışanı ile yapılmıştır. Çalışmadan elde edilen bulgular değerlendirilirken, istatistiksel analizler için IBM SPSS Statistics 22 (IBM SPSS, Türkiye) programı kullanılmıştır. Değişkenlerin normal dağılıma uygunluğu Shapiro Wilks testi ile değerlendirilmiş ve verilerin normal dağılıma uygunluk gösterdiği saptanmıştır. Araştırma sonuçlarına göre; çalışanların umutsuzluk düzeyleri ile stresle başa çıkma tarzları arasında anlamlı bir ilişki olduğu görülmektedir. Çalışanların umutsuzluk düzeyleri arttıkça örgütsel stres düzeyleri artmakta ve stresle başa çıkma tarzları değişkenlik göstermektedir. Çalışanların umutsuzluk ve stres düzeyleri, doğum yılları ve medeni durumları, cinsiyetleri ve eğitim durumları ile iş yerindeki konumlarına göre istatistiksel olarak anlamlı düzeyle farklılık göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study/research aims to investigate the relationship between organizational stress and hopelessness among the employees of the 4-5-star hotels in terms of various variables. Beck's Hopelessness Scale, Coping Styles with Stress Scale and personal information form developed by the researcher/author were used as data collection tools. Personal information form includes questions regarding the gender, birth year, marital status, education status and position status at work of employees. The study was conducted with a total of 557 hotel employees 185 and 372 of whom are female and males, respectively. IBM SPSS Statistics 22 (IBM SPSS, Turkey) program was used for data analysis. Shapiro Wilks test was applied for testing the normality of data and according to the test data was determined as normal. According to the research results, it is observed that there is a significant relationship between the hopelessness level and stress coping styles among the employees. Organizational stress level increased in accordance with the hopelessness level of employees and stress coping styles varied accordingly. A significant relation among the hopelessness and stress level of employees and their birth year, marital status, gender, education status and position status at work was determined.