Spor ürün markalarının pazarlanmasında marka kişiliğinin önemi: Adidas ve Nike'ın marka kişiliklerinin karşılaştırmalı analizi
The importance of brand personality in the marketing of sport products: Compararive analysis of Adidas and Nike
  1. Tez No: 497972
  2. Yazar: YASİN KAVLAK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYÇA CAN KIRGIZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Nişantaşı Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İşletme Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
Günümüz dijital çağında, bilinçli tüketicileri avlamak isteyen binlerce firma çok farklı stratejilere başvurmaktadır. Bu stratejilerin işlevselliğini sağlayan kuşkusuz“marka”dır. Markalar, tüketiciye sundukları ürün ve hizmetlerle var olabilirler. Bu ürün ve hizmetleri tüketicinin zihninde kalıcı olmak için farklılaştırmak zorundadırlar. Bu farklılığı marka kişiliği yaratarak oluşturabilirler. Marka kişiliği kavramı, aslında markaların da bireylerin sahip olduğu kişilik özellikleri gibi özelliklerinin olduğunu savunmasıdır. Bu tezde marka ve spor ürünü pazarlaması literatür temelli taranıp, araştırılıp,“marka kişiliği”kavramı anahtar kelime alınarak, Adidas ve Nike markaları örneği üzerinden incelenmiştir. Araştırmanın sonucunda, tüketicilerin farklı değişkenlerle Adidas ve Nike markalarını neden tercih ettikleri ortaya konulmuştur.
Özet (Çeviri)
In today's digital era, thousands of firms put into practise very different strategies to seek conscious consumer. It is undoubtedly the 'brand' that provides the functionality of these strategies. Markets can exist with products and services that they offer to consumers. They have to differentiate products and services to be permanent in the consumer's mind.They can create this difference by creating brand personality.the concept of brand personality is, in fact, a defense of the fact that brands have characteristics such as personality traits that individuals possess. In this thesis, marketing of brand and sport product is searched based on the literature and the concept of '' brand personality '' is taken into consideration by using the example of Adidas and Nike brands. As a result of the research, it has been revealed why consumers prefer Adidas and Nike brands with different variables.