Fibroblast hücre kültürlerinde yara iyileştirici etkinin araştırılması
- Tez No: 49799
- Danışmanlar: PROF.DR. YUSUF ÖZTÜRK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Anadolu Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 144
Özet
ÖZET Bu tez çalışmasında, daha önce yara iyileştirici etkinliği bildirilmiş olan dekspantenol, standart Centalla asiatica ekstresi ve Arnebia densif lora' dan elde edilen naftakinon karışımının hücre kültürü teknikleri kullanılarak fibroblastlar üzerindeki etkileri incelendi. Bu amaçla,“Masson's trichrome”tekniğiyle boyanan primer tavuk embriyonik fibroblastlar ve T15 fibroblastların mitoz yeteneği, morfolojik değişimleri ve kollajen yapımı mikroskopi yardımıyla parametre olarak değerlendirildi. Elde edilen sonuçlara göre, dekspantenol'ün yara iyileştirici etki mekanizmasında esas olarak mitotik aktivite artışının önemli bir rolü olabileceği, buna karşın, standart C. asiatica ekstresi ve A. densiflora' dan hazırlanan karışımın etkisi içinse kollajen yapımının önemli olabileceği belirlenmiştir. Ayrıca bu çalışma, primer tavuk embriyonik fibroblastlarının yara iyileştirici etki için uygun bir deneysel model olabileceğini ilk kez rapor etmektedir. Anahtar Kelimeler Yara iyileşimi; Fibroblastlar; Mitoz; Kollajen; Migrasyon; Hücre Kültürü; Mikroskopi; Centella asiatica; Arnebia densiflora; Dekspantenol; Asiatikozid; izovalerilalkanin; cc- Metil-n-bütilalkanin
Özet (Çeviri)
SUMMARY In this thesis, the effects of dexpanthenol, standardized extract of Centella asiatica and the naphthaquinone mixture prepared from Arnebia densiflora, whose wound healing activities have previously been reported, were studied on fibroblasts using cell culture techniques. For this purpose, mitotic abilities, morphological changes and collagen production of primary chicken embryonic fibroblasts and T15 fibroblasts, which were stained according to“Masson's Trichrome”technique, were evaluated as a parameter by the means of microscopy. On the basis of findings obtained, it was determined that the increased mitotic activity may play an important role in the mechanism of wound healing activity of dexpanthenol, whereas the collagen production in fibroblasts may be important for the effects of standardized extract of C. asiatica and the mixture prepared from A. densiflora. In addition, this study has reported for the first time that primary chicken embryonic fibroblasts may be an appropriate experimental model for the wound healing activity. Key Words Wound healing; Fibroblasts; Mitosis; Collagen; Migration; Cell Culture; Microscopy; Centella asiatica; Arnebia densiflora; Dexpanthenol; Asiaticoside; isovalerilalkannin; a- Methyl-n-butylalkannin