Afet ve acil durum hakkında bilgi, tutum ve davranışların değerlendirilmesi: Sakarya ve Konya ili örneği
Evaluation of knowledge attitude and behavior regarding disaster and emergency: Example of Sakarya and Konya
  1. Tez No: 498006
  2. Yazar: EMRE KİRAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TAŞKIN KILIÇ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, İlk ve Acil Yardım, Health Care Management, Emergency and First Aid
  7. Yıl: 2018
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gümüşhane Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Afet Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Afetler, ansızın, her yerde ortaya çıkabilir ve etkileri günler ya da haftalar sürebilir. Dünyada her yıl milyonlarca insan afetlerin korkutucu sonuçlarıyla karşılaşmaktadır. Bu sonuçlar büyük yıkıma sebep olurken aynı zamanda ülke ekonomilerine zarar verirler. Afetlerin verebileceği zararları azaltabilmek için toplumun afetler hakkında bilgi, tutum, davranış düzeylerinin yüksek olması ve afetlere hazırlıklı olması gereklidir. Bu çalışmanın amacı Sakarya ve Konya illerinde yaşayan bireylerin afet ve acil durumlar hakkında bilgi, tutum, davranış ve afetlere hazırlık düzeylerini tespit etmektir. Araştırmada genel tarama modeli kullanılmıştır. Araştırmaya katılanlar Sakarya ve Konya ili merkezinde yaşayan 18 yaş ve üstü 815 bireyden oluşmaktadır. Örneklem basit tesadüfi örnekleme yöntemi ile belirlenmiştir. Veri toplama aracı olarak yeni bir ölçek geliştirilmiştir. Verileri analiz etmek için“SPSS 24”programı kullanılmıştır. Frekans dağılımı, aritmetik ortalama ve yüzde değerleri verilmiştir. Ortalamaları karşılaştırmak amacıyla Bağımsız Örneklem t-Testi, Tek Yönlü Varyans Analizi ve Mann-Whitney U Testi kullanılmıştır. İlişkilerin incelenmesi için ise Basit Doğrusal Korelasyon Analizi kullanılmıştır. Bu araştırmadan elde edilen sonuçlara göre katılımcıların afetlere hazırlık düzeyinin (3,4747) orta düzeyde olduğu belirlenmiştir. Katılımcıların yarıdan fazlasının (%57,5) afet geçmişi olmasına rağmen, yarısından fazlasının afet eğitimi almadığı ve afet veya acil durumlara hazırlık yapmadığı tespit edilmiştir. Sakarya'daki bireylerin hazırlık bilgi düzeyleri ve davranış düzeyleri Konya'daki bireylere oranla daha yüksek olduğu, tutum düzeylerinin ise farklılaşmadığı saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Disasters may occur unexpectedly and cause serious damage. Millions of people face the frightening results of disasters every year. These results not only cause great destruction but also damage economy. In order to minimize the damage that disasters may cause, societies' knowledge of attitude and behavior towards disasters need to be high and they should be prepared for them. The purpose of the study is to reveal the knowledge, behavior and attitude of people who live in Sakarya and Konya towards disasters and emergency. General survey method was used in the study. 815 individuals who were 18 and above and lived in central Sakarya and Konya participated in the study. The sampling was done via simple random sampling method. A new scale was developed as a data gathering tool. The data obtained were analyzed through SPSS 24 program. Distribution of frequency, arithmetic mean and percentages are presented. In order to compare and contrast between the means, Independent Sample t-Test, One-way ANOVA and Mann-Whitney U test were used. Also, the relationship between the variables was analyzed via Simple Linear Correlation Analysis. According to the results of the study, the preparedness level of the participants for disasters was average (3,4747). Although more than half of the participants (57,5%) had a disaster experience, most of them did not receive training and they did not prepare for disasters and emergency. The results also revealed that the level of preparation knowledge and behavior of participants in Sakarya were higher than the participants in Konya; however the level of their attitude was the same.