Farklı dalga tipi ve frekans uygulamalarının ohmik çözündürme işleminin performans özellikleri üzerine etkisinin deneysel ve kuramsal olarak incelenmesi
Experimental and theoretical investigation of effects of applications of different types of waves and frequencies on performance characteristics of ohmic thawing process
- Tez No: 498027
- Danışmanlar: PROF. DR. FİLİZ İÇİER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 166
Özet
Bu tez çalışmasında, %10 yağ içeriğine sahip dondurulmuş kıyma örneklerinin çözündürülmesinde ohmik çözündürme işleminin (10 V/cm) farklı frekans (5-10-50-100-500-1000 Hz) ve dalga tipinde (kare ve sinüs) uygulanabilirliğinin incelenmesi amaçlanmıştır. İşlem uygulama parametrelerinin (frekans ve dalga tipi) çözünme süresi, çözündürme homojenliği, bazı ürün kalite özellikleri ve enerji/ekserji verimliliği üzerine etkileri belirlenmiştir. Ürün kalitesinin en yüksek korunduğu ve işlem verimliliğinin en yüksek olduğu optimum ohmik çözündürme koşulu belirlenmiştir. Optimum koşulda uygulanan ohmik çözündürme işleminin ve geleneksel çözündürme yöntemlerinin ürün kalitesi ve işlem verimliliğinin yanı sıra ürün kompozisyonu ve tekstürel özellikler üzerine etkisi de tespit edilmiştir. Diğer yandan, ohmik çözündürme işlemi kuramsal olarak da incelenerek, öngörülerin deneysel sonuçlarla uyumluluğu doğrulanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, the investigation of the applicability of ohmic thawing (OT) at the 10 V/cm voltage gradient with different frequencies (5-10-50-100-500-1000 Hz) and wave forms (square and sinus) for thawing of minced beef samples having 10% fat content was aimed. The effects of process application parameters (frequency and wave form) on thawing time, thawing homogeneity, product quality characteristics and performance analysis of system were determined. Optimum ohmic thawing condition having highest product quality and the highest process efficiency was determined. Effects of conventional thawing (CT) and the OT process (for optimum condition) on the product quality, process efficiency, product composition and textural properties have been determined. Also, the OT process was also mathematically modelled, and the compatibility of predictions to the experimental data was investigated.