Zemin iyileştirme yöntemlerinin sınıflandırılması, incelenmesi, değerlendirilmesi ve anılan yöntemlerin seçilme kriterleri üzerine kapsamlı bir araştırma
An overall research about classification, assessment,design and selection criteria of soil improvement techniques
  1. Tez No: 498028
  2. Yazar: OSMAN MURAT SARSILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. HALİL RECEP YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 331
Özet
Bu tezde, günümüz inşaat mühendisliği uygulamalarında yaygın bir ihtiyaç haline gelen zemin iyileştirme yöntemleri açıklanarak bu konuda uzman kişilerin yetişmesine katkı sağlamak amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda öncelikle, problemli zeminlerin iyileştirme yöntemlerinin sınıflandırılmasından bahsedilmiş ve tezde anılan yöntemleri kategorize etmek için seçilen sınıflandırma esasları anlatılmıştır. Yöntemlerin uygulanabileceği zeminler, inşaat mühendisliğindeki uygulama alanları, uygulama için gerekli özel ekipmanlar, uygulama metotları, avantajları, dezavantajları gibi konular üzerinde durulmuş, yöntemlerin projelendirilmesine esas teoriler örnek problemler ile birlikte açıklanmıştır. Anılan yöntemlerin Türkiye'de ve dünyada uygulandığı bazı örnek olaylar vaka analizleri şeklinde verilmiştir. Son olarak da anılan yöntemler arasından uygun olanının seçimini kolaylaştırmak adına; iyileştirmenin amacı, uygun zemin türü, uygulanabilir efektif derinlik, uygulanabilir ekonomik alan, avantaj, dezavantaj, yöntemlerin deprem performansları ve maliyetleri gibi parametreler dikkate alınarak bir rehber oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this thesis, it is aimed to contribute to train soil improvement specialists by explaining soil improvement techniques which become a common need in today's civil engineering applications. In accordance with this purpose, first of all classification of the soil improvement techniques of the problematic soils is mentioned. Selected classification principles for categorizing the techniques which mentioned in the thesis are explained. The subjects are emphasized such as the soils on which the techniques can be applied, the applications of the techniques in civil engineering, the special equipments required for the applications, the construction methods of the application, advantages and disadvantages of these applications. Besides, the theories- related to design of the methods- are explained with sample problems. Some cases in which the techniques have been applied in Turkey and the World are presented as case studies. Finally, in an attempt to make easier the selection of appropriate technique among the mentioned ones, a guideline has been developed by considering parameters such as the purpose of improvement, appropriate soil type, applicable effective depth, applicable economic are, advantages, disadvantages, seismic performance and costs of the methods