Smart energy management for residential buildings based on wireless embedded system
Konut binaları için kablosuz gömülü sisteme dayalı akıllı enerji yönetimi
- Tez No: 498055
- Danışmanlar: PROF. DR. ERGUN ERÇELEBİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Tezde evde elektrik tüketimini azaltmak için akıllı bir elektrik prizi geliştirildi. Ayrıca, geliştirilen güç şeridi, kullanıcıya ev aletlerinin elektriğini açıp / kapatarak evdeki güçleri yönetmesine olanak tanır. Geliştirilen sistem kablosuz güç izleme cihazlarını kullanır ve üniteleri kontrol eder. Elektronik kablosuz güç izleme cihazları, ev aletlerinin akımı gibi elektriksel parametreleri izlemek üzere tasarlanmıştır. Geliştirilen akıllı güç şeridi, internet üzerinden güç şeridine erişmek için pek çok donanım bileşenini, gömülü yazılımı ve uygulama programını bütünleştirir. XBee modülü kablosuz modül olarak merkezi kontrol ünitesi ve akıllı güç şeridi arasında iletişim kurmak için kullanılmıştır. Ölçülen elektriksel parametreler ZigBee düğümü vasıtasıyla merkezi bir denetleyiciye iletilir. Raspberry pi kartı (mini bilgisayar), XBee protokolünü kullanarak güç sensöründen toplanan güç tüketimi ölçmek ve akıllı prizi açmak/kapatmak için bir web sunucusu ve koordinatör olarak hayati bir rol oynamak üzere yapılandırılmıştır. Buna ek olarak, herhangi bir akıllı telefon veya kişisel bilgisayardaki bir internet tarayıcısı ile uyumlu bir platform olarak web sayfasını tasarlamak için HTML, PHP, Javascript ve Python kullanılarak yazılım geliştirildi. Bununla birlikte, geliştirilen sistemimiz statik IP numarasını gerektirir. Tasarımımızı farklı koşullar altında değerlendirdik. Sonuçları tatmin edici bulduk.
Özet (Çeviri)
In the thesis, a smart power strip has been developed to save electric power consumption at home. Also, developed power strip allows user to manage power at their home by turning on/off electricity of home appliances. The developed system utilizes wireless power monitoring devices and controls units. The electronic wireless power monitoring devices has been designed to monitor electrical parameter as the current of the household appliances. The developed smart power strip integrates many hardware components, embedded software and application program for access the power strip over internet. XBee module as wireless module has been used to make communications between central control unit and smart power strip. The measured electrical parameters are transmitted to a central controller via the ZigBee node. Raspberry pi card (mini computer) has been configured to play vital role as a web server and coordinator to switch ON/OFF smart strip power and measure power consumption of plugged home appliances that are collected from power sensor using XBee protocol. In addition to, software has been developed using HTML, PHP, Javascript and Phyton to design web page as platform compatible with any internet browser in any smart phone or personal computer. However, our developed system requires static IP number. We have evaluated our design under different conditions. We have found the results are satisfactory.