A methodology for access control to ibeacon network
Ibeacon ağına erişim kontrolü yöntemi
  1. Tez No: 498056
  2. Yazar: MERVE ARNAVUTOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ARİF NACAROĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Computer Engineering and Computer Science and Control
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik ve Bilgisayar Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 47
Özet
Teknolojideki gelişmelerle, kullanıcıların çalışmalarını kolaylaştıran yeni ürünler geliştirilmektedir. IBeacon yakın zamanda Apple tarafından geliştirilen bir teknoloji olup, özellikle pazarlama ve satış alanlarında hayatımızda büyük değişiklikler yaomaktadır. Aynı zamanda mobil uygulamaların Bluetooth Düşük Enerji (BLE) kullanarak kullanıcıların konumları hakkında bilgi sahibi olunmasını sağlamaktadır. IBeacon cihazları, reklam mesajları gibi mobil cihazlara tek yönlü iletişim sinyalleri gönderir ve uygulamayı kullanan kullanıcılara birçok avantaj getirmekle beraber, birçok engel de getirmektedir. IBeacon cihazlarının güvenliği çok önemlidir. Çünkü aynı fiziksel makinenin birden çok kullanıcısının olması güvenlik açısından kötü sonuçlar doğurabilir. Güvenli kimlik doğrulama olmadan, kötü niyetli kullanıcılar iBeacon cihazları tarafından gönderilen sinyalleri veya mesajları değiştirebileceğinden, iBeacon'ın kimlik doğrulamasının dikkate alınması gerekmektedir. Bu tezde, iBeacon'ların mobil cihazlara sinyal gönderirken sızdırma saldırılarını önleyen bir kimlik doğrulama modeli önermesiyle, iBeacon'ın kimlik doğrulama aşamasında karşılaşılan zorluklara odaklanılmıştır.
Özet (Çeviri)
By developments in the technology, new products that ease users' work are developed. iBeacon is a recently developed by Apple, makes major changes in our lives especially in marketing and selling areas. It allows mobile applications to be aware of users' locations by using Bluetooth Low Energy (BLE). iBeacon devices send one way communication signals to mobile devices for advertisement messages etc. It brings many advantages to users who use the application, but it has many obstacles as well. Security of the iBeacon devices has crucial importance since the use of same physical machine by multiple users may result in bad consequences. Authentication of iBeacon needs to be taken under consideration since without secure authentication, malicious users may change the signals or the messages sent by iBeacon devices. In this thesis, we focus on the challenges during the authentication stage of iBeacon, by proposing an authentication model which prevents existence spoofing attacks while iBeacons send signals to mobile devices.