Development of positioning systems: Satellite- based positioning and terrestrial- based positioning
Konumlama sistemleri geliştirilmesi: Uydu tabanlı konumlama ve karasal tabanlı konumlama
  1. Tez No: 498057
  2. Yazar: NOOR BAHA ALDIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERGUN ERÇELEBİ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 161
Özet
Şu günlerde, küresel konumlama sistemi (GPS) dünyada yaygın olarak kullanılmaktadır, ancak performans çokluyol ve görüş hattında olmayan (NLOS) ortamlarda oldukça bozulabilir. Çünkü çokluyol, alınan faz bozulmalı ve alıcı konumunun doğru şekilde saptanmasını engelleyen gecikmeli işaretin uygun olmayan hatalarını gösterebilir. Takip performansı açısından sınırlamalar getiren düşük işaret/gürültü (SNR) oranı ortamında, GPS işaretinin gücü zayıflayacak, güvenilirliği ve konum doğruluğu çok düşecektir. Bu tezde, iç ortam konumlama performansı ve GPS işareti alımının kalitesinin geliştirilmesi için, GPS tekrarlayıcılar kullanarak alıcının yapısı yenilendi. Ayrıca, tüm parametreleri yaklaştıran ve alternatif tahmin prosedürlerine kıyasla tercih edilen model uygunluğu üreten yenilenmiş parçacık süzgeci (MPF) önerdik. GPS alıcısının konumlama doğruluğunu iyileştirmek ve GPS konumlama hatasını çözmek için adaptif parçacık süzgeci (PF) temelli bir süzme algoritması önerilmiştir. Deneysel sonuçlar, uzun süreler boyunca sistemin doğru bir açık ve kapalı alan konumu vermeye muktedir olduğunu göstermektedir. Ayrıca, aktif RFID teknolojilerine dayanan iç ortam konumlama da çalışıldı. Karmaşık iç ortamın çokluyol yayılımı ve rasgele parazit etkileşimi nedeniyle, daha yüksek yer belirleme doğruluğu yakalamak için, LANDMARC ve VIRE algoritmalarındaki bazı yetersizliklikleri tartışmak için en iyi duruma getirilmiş bir algoritma önerildi. Bütün sistemin hassasiyetiyle ilgili sınır sanal referans etiketi iyileştirildi ve yeni bir hata düzeltme modeli oluşturuldu. Deneylerde, önerilen algoritmanın diğer algoritmalara kıyasla etkili ve hassas olduğu görülmektedir.
Özet (Çeviri)
Nowadays, global positioning system (GPS) is utilized broadly in the world, but performance can be substantially degraded in a multipath and non-line of sight (NLOS) environments. Since the multipath can present indecorous errors of the received signal with deformation of the phase and delay that preclude the accurate approximation of the receiver position. The power of the GPS signal will be weakened, and its reliability and position accuracy will be degraded much in the low signal to noise ratio (SNR) environment that gives restrictions in terms of tracking performance. In this thesis, the receiver's structure of a GPS has been modified using GPS repeaters to ameliorate the indoor positioning performance and the quality of the GPS signal reception. Also, we suggested a modified particle filter (MPF) that can approximate the entire parameters and produces preferable model fit which is compared to alternative estimation procedures. Based on adaptive particle filter (PF), a filtering algorithm has been proposed to improve the positioning accuracy of GPS receiver and to solve the error of GPS positioning. The experimental results show that for long periods of time, the system is capable to give an accurate outdoor and indoor positioning. Also, indoor location based on active RFID technologies has been studied. Due to the multipath propagation and random noise interference of complex indoor environment, for the pursuit of higher localization accuracy, an optimized algorithm has been suggested to negotiate some insufficiency in LANDMARC and VIRE algorithms. The boundary virtual reference (BVIRE) tag that relates to the overall system precision is ameliorated and a new error correction model is established. In the experiments, it is seen that the proposed algorithm is effective and precise compared with other algorithms.