Comparative study of lsb based video steganography techniques
Lsb tabanlı video steganografi teknikleriyle karşılaştırmalı bir çalışma
  1. Tez No: 498058
  2. Yazar: IVIN ADNAN AHMED AL-SALIHI
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SEMA KAYHAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Video Steganografi, kullanıcı bilgilerini gizlemek için önemli stratejilerden biridir. Günümüzde, video dosyalarının kullanımı ve internet üzerinden iletimi çok büyük ölçüde bir artış göstermiştir. Video bilgi gizleme için pek çok yöntem bulunmaktadır. Video Steganografi, farklı dosya türlerini, video içerisine gizlemek için kullanılan bir yöntemdir. Steganografi algoritması başlıca iki bölümden oluşmaktadır: video dosyalarına mesaj gömme süreci ve ikinci kısım, stego videodan mesaj çıkarılmasıdır. Gizlenecek bilgiyi saklamak için video dosyalarında uygun pikselleri seçmek için etkili bir gömme işlemi geliştirmek önem taşır. Bu tezde, yüksek kaliteli bir video dosyasına bilgi gömme ve gömülü bilginin çıkarılması için iki farklı metodolojinin kısa bir analizi sunulmuştur. Bu yöntemlerde bilgi şifreleme süreci En Düşük Anlamlı Bit (LSB) işlemine dayalıdır. Birinci method; gelişmiş LSB görüntü steganografi yaklaşımı, 24 Bit renkli görüntüde Bit-Tersi kullanmaktadır ve ikinci LSB görüntü steganografi yaklaşımı RGB renk bileşenlerini kullanmaktadırve görüntü unsurları ağırlıklı ana unsurlar kullanılarak sıkıştırılmaktadır. Bu iki yöntemin etkinliği ve karşılaştırılması, Tepe-Sinyal Gürültü Oranı (PSNR), Ortalama Kare Hata (MSE) ölçümleri ve ayrıca renk videolarındaki frekans dağılımını gösteren histogram incelemesi kullanılarak gerçekleştirilmektedir. Önerilen steganografi prosedürü, görüntü steganografisinin yük taşıma kapasitesini artırmayı ve RGB piksel unsurunu kullanarak stego videosunu daha güvenli hale getirmeyi amaçlamaktadır.
Özet (Çeviri)
Video Steganography is one of the crucial strategies for concealing user information in secure way. Nowadays, the use of video files and their transmission on internet has increased tremendously. There exist many methods for information hiding in video. Video Steganography is a method to hide different file types into a video file. The steganography algorithm consists of mainly two parts: message embedding process in the video sequence and the second part is the extraction of message from the stego video. It is essential to develop an effective embedding procedure to select suitable pixels in the video outlines to store the hide information. In this thesis, a brief analysis of two different methodologies for information embedding and for extracting embedded information in a video files having an outstanding quality is presented. In these methods, information encryption processes are based on least significant bit (LSB) procedure. The first improved LSB image steganography approach utilizes Bit-Inverse in 24 Bit color image, and the second LSB image steganography procedure utilizes RGB color components and image patterns are compacted using weighted principal elements. The efficiency and comparison of these two methods are realized using Peak-to-Signal Noise Ratio (PSNR), Mean Square Error (MSE) metrics and also histogram examination demonstrates the frequency distribution on the color videos. Our proposed steganography procedure tries to enhance payload capacity of image steganography and give greater security to the stego video through utilizing the RGB pixel element.