Prediction of local scour downstream of singlestep broad crested porous weirs
Geniş yüzeyli tek basamaklı gözenekli savak mansabında oluşan yerel oyulmanın tahmini
  1. Tez No: 498067
  2. Yazar: KHALİD WALEED TURKİ ALABİD
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA GÜNAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hidrolik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 96
Özet
Geniş yüzeyli savaklar, akım ölçümü ve su seviyesinin control edilmesi için kullanılan hidrolik yapılardır. Akışa engel olan hidrolik yapılarda, bazı bölgelerdeki akış farklılıkları yerel oyulmaya neden olur. Oyulma, yüksek su akışı veya türbülanslı akım nedeniyle hidrolik yapıların mansabında oluşan taban erezyonudur. Oyulma derinliğinin incelenmesi, nehir yapısı temelinde oyulma derinliğinin önemli olması ve bu derinliğin yapıların stabilitesine etki etmesi veya yapıyı yıkması nedeni ile önemlidir. Bu çalışmada, FLOW-3D yazılımı ile üç boyutlu hidrodinamik analiz kullanılarak akım simule edilerek mansapta oluşan maksimum oyulma derinliği tahmin edildi. Tek basamaklı geniş yüzeyli 3 savak modeli (C1, C2, C3) aynı basamak eğiminde fakat farlkı gözenek oranlarında (%20, %25, %30) ve farklı akım değerlerinde (15, 20, 25 l/s) 6 saat süre ile test edilmiştir. Deneysel sonuçlar ile FLOW-3D sonuçları arasında iyi bir uyum elde edildi. Sayısal ve deneysel sonuçlar, C3 modelinin maksimum oyulma derinliğini azalttığını ve aynı zamanda diğer modellere kıyasla yapıdan oyulma çukurunu uzaklaştırdığını göstermiştir. Sayısal çalışma, akım miktarının artmasına bağlı olarak savak mansabında oluşan oyulma derinliğinin de arttığını göstermiştir. Savak mansabında oluşan oyulma derinliği üzerindeki gözeneklilik etkisi ayrıca bu çalışmada incelenmiştir. Gözenekliliğin arttırılması ile, oyulma derinliği azalmaktadır. Mevcut teknik, savak maliyetini düşürmekte ve hidrolik yapının performansını arttırmaktadır.
Özet (Çeviri)
Broad crested weirs are hydraulic structures used for flow measurement and water level regulator. In hydraulic structures which are obstacles to flow, the differences in flow pattern in some areas result local scour in these areas. Scour is the bed erosion at the downstream of the hydraulic structures due to high water flow or turbulent flow. The importance of examining the scour depth is evident when the scour depth is significant on river structure's foundation and affecting the stability of the structures or destroying them. In this study, flow was simulated using three –dimensional hydrodynamic analysis by FLOW-3D software and maximum depth downstream of the weir was predicted. Three models of Single Step Broad Crested Weirs [C1, C2, C3] with same step angles (8.7) and different porosities (20,25,30%) and different discharges (15,20,25) l/s respectively are tested under the same duration of 6 hours. There was a good agreement between experimental and FLOW-3D results. The numerical and the experimental results showed that, model C3 reduce the maximum depth of scour and also dump the scour holes away from the structure as compared to other models. The numerical study showed that the value of the scour depth at the downstream of the weir increased by increasing the discharge. The porosity effect was also studied in the scour depth at the downstream of the weir. It has been found that model C3 and porosity (30%) give a minimum scour depth and minimum local scour hole volume. The present technique reduces costs and improves the hydraulic performance of the broad crested weir.