An investigation on some geotechnical properties of the anhydrite and gypsum collected from vicinity of hafik district in Sivas region
Sivas ilinin hafik bölgesinden temin edilmiş anhidrit ve jips minerallerinin bazı geoteknik özellikleri üzerine yapılmış bir inceleme
  1. Tez No: 498068
  2. Yazar: İSMAİL ALTUNHAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HANİFİ ÇANAKCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu çalışmada, Sivas ilinin Hafik bölgesinden temin edilmiş Anhidrit ve Jips minerallerinin bazı geoteknik özellikleri üzerine yapılmış bir inceleme sunulmuştur. Bahsedilen numunelerin geoteknik özelliklerini belirlemek için, magnezyum sülfat kullanımıyla donma dayanımı, Los Angeles sarsma deneyi, Brezilya çekme deneyi, birim ağırlık ve su tutma kapasitesi tayini ve serbest basınç dayanımı deneyi gibi bazı deney metodları kullanılmıştır. Geoteknik inceleme için yapılmış bazı arazi çalışmaları, zeminin doğal özelliklerini belirlemek için yürütülmüştür. Bu sebeple, 7 adet deneme kazısı açıldı ve bu kazılardan alınan örselenmiş ve örselenmemiş numuneler bahsedilen deneylerin yapılabilmesi için laboratuvar ortamına getirildi ve bir seri deneylere maruz bırakıldı. Anhidrit ve Jips arasındaki karşılaştırmalı sonuçlar bu çalışma kapsamında sunuldu ve buna ilaveten tartışıldı. Sonuç olarak, bu deneysel çalışma gösterdi ki; bu mineraller bazı geoteknik uygulamalarda ilave malzeme olarak kullanılabilir veya alçıtaşı(Jips)/anhidrit içeriği fazla olan zeminerlerde iyileştirmesi yapılması gerekebilir.
Özet (Çeviri)
This study aims to an investigation on some geotechnical properties of the anhydrite and gypsum that were collected from vicinity of Hafik district in Sivas region. So as to to evaluate the geotechnical properties of the samples several test methods, which includes frost resistance by using magnesium sulfate, Los Angeles Abrasion Test, Brazilian Tensile Test, Unit Weight and Water Absorption Test, Unconfined Compressive Test were conducted. The field works for geotechnical survey have been caried out the determining the nature of soil characteristics in the region. At this purpose, 7 trial pits had been excavated for collecting disturbed and undisturbed samples which have been subjected to complete the essential laboratory testings at the laboratories. The comperative results between the anhydrite and gypsum were presented and discussed as well. As a result, the test results showed that these minerals could be used for some geotechnical apllications as an supplementary materials or soil improvements may be needed on soils with excess gypsum/anyhdrite structure.