Energy-climate-economy-society nexus: Regional and global supply chains of theworld's food production
İklim-ekonomi-toplum ilişkisi: Dünya gıda üretiminin bölgesel ve küresel tedarik zincirleri
- Tez No: 498112
- Danışmanlar: Assist. Prof. Dr. MURAT KÜÇÜKVAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İstanbul Şehir Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Endüstri ve Sistemler Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Gıda endüstrileri, dünya çapında önemli bölgesel ve küresel çevresel ve sosyo-ekonomik etkilere sahiptir. Bu etkiler, bölgesel ve küresel ölçekte sürdürülebilir gıda üretim stratejilerinin etkinligini degerlendirmek ve iyilestirmek için genellikle politika yapıcılar tarafından analiz edilmektedir.Bu tezin temel amacı,Amerika Birlesik Devletler, Çin, Hindistan, Brezilya, Rusya ve Avrupa (Almanya, Ingiltere, Fransa, Italya, Ispanya ve Türkiye) gibi dünyanın en büyük gıda üreticilerinin çevresel ve sosyo-ekonomik etkilerini anlamaktır, ayrıca brüt katma deger (GVA), çalısanların tazminatı, gibi sosyo - ekonomik etkiler anlamaktır.Tedarik zinciri ayrıtırmaanalizi ve küresel etki dagılım analizi , tedarik zinciri dü¨gümleri ve ticaret ortakları aracılıgıyla her bir etki kategorisinin daıgılımını temsil etmek üzere seçilen göstergeler için yürütülür.Analiz edilen ülkelerin gıda imalat sanayi için GVA vs.enerji, GVA ile iklim ve GVA ile tazminat emek gibi kritik göstergeler analiz edilir. Sonuçlar, bölgesel etkiler, bölgesel tedarik zinciri etkileri ve küresel tedarik zinciri etkileri gibi zinciri bilesenleri için sunulmustur.Bu arastırmanın bulguları politika yapıcıların çevresel sıcak noktaları belirlemelerine ve ekonomik büyüme stratejilerinin bölgesel ve küresel sosyo-ekonomik etkilerini belirlemelerine yardımcı olacaktır. Genel olarak, politika yapıcılar yatırımlarının fizibilitesini çevresel ve sosyo-ekonomik etkiler açısından anlayabilecektir.
Özet (Çeviri)
The food industries have significant regional and global environmental and socioeconomic impacts worldwide.These impacts are often analyzed by policy makers in order to assess and improve the effectiveness of sustainable food production strategies at the regional and global scale. The overarching goal of this thesis is to understand the environmental and socioeconomic impacts of the world largest food producers such as United States, China, India, Brazil, Russia and Europe (Germany, UK, France, Italy, Spain, and Turkey) in terms of energy and climate as well as socioeconomic impacts such as gross value added (GVA)and compensation of employees. Supply chain decompositions analysis and global impact distribution analysis are conducted for selected indicators to represent the distribution of each impact category through supply chain nodes and trading partners. Critical indicators such as GVA vs.energy,GVA vs.climate, and GVA vs. labour compensation are analyzed for food manufacturing industry of countries being analyzed.The results are presented for three supply chain components such as regional on-site impacts, regional supply chain impacts,and global supply chain impacts.The findings of this research will help the policy makers to identify the environmental hotspots as well as determine the regional and global socioeconomic impacts of their economic growth strategies. Overall, the policy makers will be able to understand the feasibility of their investments in terms of environmental and socioeconomic impacts. In this study, the countries with high amount of (GVA) in food industry such as India, China and Russia result in making excessive percentage of carbon emission impact in the environment respectively which clarifying the drawbacks in consumption and controlling energy use to achieve the sustainability development targets in food industry.The greatest single component of greenhouse gas emissions from food industry arises from the production and use of fertilizer, whether as synthetic nitrogen or as manure.