Kaynaktaki boşluk ve yetersiz ergime hatalarının tespit edilmesi ve iyileştirilmesi
- Tez No: 498118
- Danışmanlar: PROF. DR. MAHMUT ERCAN AÇMA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
- Yıl: 2017
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Üretim Metalurjisi ve Teknolojileri Mühendisliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
Günümüzde şüphesiz 'Kaynak Teknolojisi' çok önemli bir yere sahip olmaktadır. Kaynak, günlük yaşantımızda elimizi attığımız her şeyde karşımıza çıkmaktadır. Üzerinden geçtiğimiz köprülerden, raylara, yemeğimizi pişirdiğimiz tencereye; bindiğimiz otomobilden, otobüslere, uçaklara ve yaşam alanlarımızın inşaatlarına kadar her alanda boy göstermektedir. Kaynak teknolojileri alanında söz sahibi ülkeler arasına bakıldığında, Türkiye'nin de adının bulunduğu görülmektedir. Türkiye'nin bu konumda bulunmasındaki büyük pay sahipleri ise özel sektör firmaları ve üniversiteler olduğu belirlenmiştir. Bu ikili; hem üretim kapasiteleri, hem teknoloji geliştirme faaliyetleri, hem de eğitim çalışmalarıyla Türkiye'deki kaynak sektörünü her geçen gün daha da ileriye taşımaktadırlar. Öyle ki, özel firmaların üniversiteler ile birlikte geliştirdikleri teknolojik ürünlerin hızına yetişilememektedir. Kaynaklı imalatın Türkiye'de giderek yaygınlaşması ve ilerlemesi, kaynakla entegre çalışan diğer sektörlerinde önlerinin açılmasına yardımcı olmaktadır. Dolayısıyla ülkemiz kaynak teknolojileri ile beraber bir gelişim süreci geçirmektedir. Yeni ürünler, yeni çalışmalar ve yeni araştırmalar birbirini izlemektedir. Ayrıca kaynak teknolojilerindeki gelişmelerin yanında; belgelendirme faaliyetleri, kontrol metotları ve eğitim konularında da yenilikler gündeme gelmektedir. Bütün gelişmeler gerek kaynaklı imalat sektöründe gerekse bağlantılı tüm sanayi kollarında ülke kalkınmasını destekleyen öğeler olarak öne çıkmaktadır. Fakat hayatta hiçbir şeyin mükemmel olmadığı gibi; bu kadar yaygın kullanım alanına sahip ve ülkemizin söz sahibi olduğu bir teknolojinin de mükemmel olması beklenememektedir. Kalite hataları bu sektörün ilerleyişini sekteye uğratmaktadır. Bunun yanında insan yaşamı ile bu kadar iç içe olması; belli kalite standartlarının sağlanmasını, üretim hatalarının ve bunların etkilerinin en aza indirilmesini kaçınılmaz kılmaktadır. Bu tez çalışmasında, kaynaklı imalat yapan özel bir firmada gözlemlenen; boşluk ve yetersiz ergime hatalarının tespit edilmesi ve iyileştirilmesi incelenmiştir. İlk olarak üretim hattından alınan parçaların, radyografik tahribasız muayene yöntemi ile boşluk ve yetersiz ergime hataları tespit edilmiştir. Tespit edilen hatalar için kaynak yöntemi sınıflandırılmasına gidilerek analiz çalışması tamamlanmıştır. Yapılan analizler ışığında, farklı koşullarda deneme kaynakları gerçekleştirilmiştir. Deneme kaynaklarının radyografik test yöntemi ile uygunlukları kontrol edilmiştir. Tüm bu işlem basamakları incelenmiş ve sonuçlar uygulamaya yönelik olarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Welding is the most common way of permanently jointing metal parts. In this process, heat is applied to metal pieces, melting and fusing them together to form a permanent bond. The ideal weld is one in which there is complete continuity between the parts joined and every part of the joint is indistinguishable from the metal in which the joint is made. There are about 100 different types of welding and the most common type is arc welding. Welding is a kind of new manufacturing process that has only existed for about a hundred and fifty years but nowadays, there is no doubt for; 'Welding Technology' has inseparable part of our lives. Welding is confronting for us in everything from bridges we cross over, rails, pots we cook meals, cars we travel with, buses, planes even construction of our living spaces. Without welding technology, such structures could have never been built. When deep anaysis is performed about the welding technology; we will encounter Turkey has also a influence on that field. Turkey is one of the most advanced country in welding technology because of the private sector and the universities. The widespread and progressive development of welded manufacturing in Turkey is helping moving ahead of the other sectors that integrated with the welding. New products have being manufactured, new studies and new researches have being perfomed progressively. Therefore, welding technology together with the all related manufacturing tecniques have being comprehensibly developed in our country. In addition to the all these developments in welding technology field, innovations in certification activities, control methods and education are on the agenda. All developments stand out as the supporting items for the development of the country in all industrial sectors connected to the manufacturing sector. However as in life nothing is perfect and it is unrealistic to expect being perfect in a technology that has such a widespread use and application method. Further development in this field has been slowed down because of the quality mistakes. Since, it is so intertwined with human life; it is inevitable that certain quality standards must be ensured, production mistakes and their effects must be minimized. In this thesis study, detection and elimination of porosity and lack of fusion weld defects were investigated at a private company in business welded manufacturing. The general sources of weld defects include improper design and joint preparation, defects in parent material, improper welding technique and faulty solidification of molten metal. Porosity is when gas becomes trapped in the weld as it is being formed. That trapped gas then develops into small holes. These small holes can be either cylindrical or spherical in shape While some porosity in small amounts may be considered an acceptable amount of discontinuity porosity, it is a defect that must be kept to a minimum. Lack of fusion is, as it sounds, the failure of the base metal and the filler melt to combine properly. Even if the base metal does melt, a thin layer of oxide may form, preventing the two from fusion. This failure of fusion can be caused by low or inadequate heat, poor weld technique, insufficient gap, or improper edge setup. First of all, mass production parts have been welded with ESAB Aristo Tig 4000 I (SMAW & GTAW) and ESAB Mig 502cw (GMAW) welding machines. After that, they have been inspected with the radiographic non-destructive examination methods with GE ERESCO 32 MF4-C x-ray unit, to detect porosity and lack of fusion defects. For the identified defects, the analysis has been completed by going through the classification of the welding methods as SMAW, GMAW and GTAW. SMAW is applied without pressure, incorporates the use of a metal arc which is formed between a covered electrode and weld pool. The electrode consists of a wire core around which a concentric mixture of silicate binders and powdered materials such as fluorides, carbonates, oxides, metal alloys and cellulose is extruded. This covering serves as a source of arc stabilizers and vapors to displace air as well as metal and slag to protect, support and insulate the hot weld metal. Shielded metal arc welding method is used for, carbon steel based; forged material and plate welding. GMAW, involves the use of a metal arc and consumable electrode with externally added shielding gas. With proper procedure, welding can be performed in all positions. The shielding gas or gas mixture used in gas metal arc welding is often not completely inert. Shielding gas may often consist of carbon dioxide alone, carbon dioxide mixed with argon, or carbon dioxide mixed with several gases. Gas metal arc welding employs either a solid electrode wire or an electrode with a core of powdered metal. A variety of ferrous and nonferrous alloys are available. Gas metal arc welding method is used for, again carbon steel based; flange and plate welding. GTAW, incorporates the use of a nonconsumable tungsten electrode to sustain the arc, which is shielded from the atmosphere by externally added gas. GTAW is the most versatile of the arc processes. Welds can be made with or without filler metal and very thin materials of just a few thousandths of an inch can be welded. Gas tungsten arc welding can be used in all welding positions to join just about all weldable ferrous and nonferrous alloys. The shielding gas utilized in gas tungsten arc welding is usually inert. Argon is the predominant shielding gas used, though helium and argon - helium mixtures are sometimes utilized to obtain greater weld penetration. Gas tungsten arc welding method is used for, inconel based, plate and plate welding. After the analysis; these 15 mass production parts with weld defects have to be repaired. First step of the repair operation is located welding defect on the working piece according to radiographic film. Second step is cut (3M cubitron II cut-off wheel) and ground (Karbonsan Zr grinding wheel) the weld seam for elimination of the weld defect. Third step is welded the area with exactly the same welding method. Final step of the repair operation is radiographic inspection. As a consequence of the analyzes that performed, trial resources were realized under different conditions. The suitability of test pieces with radiographic non-destructive test method was checked. All these process steps were examined and the results were evaluated for implementation.