İvesi dişi kuzuların rasyonlarında tavuk dışkısı kullanım olanaklarının araştırılması
The investigation of the possible use of hen manure in awassi ewe lamb rations
  1. Tez No: 498151
  2. Yazar: REŞAT KÜÇÜK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SABRİ YURTSEVEN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Harran Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 43
Özet
İvesi dişi kuzularının rasyonlarında buğday samanının (BS) belli miktarı yerine kullanılan yumurtacı tavuk dışkısının (TD) performans değerleri üzerine etkilerini incelemek için bu çalışma yapılmıştır. Tesadüf parselleri deneme desenine 45 gün süre ile 15 adet dişi kuzu 3 muameleye tabi tutulmuştur. 1-kontrol, (%85 kesif yem + %15BS); 2- samanın %5'i dışkı (% 14.25BS + %0.75 TD); 3- samanın %10'u kadar dışkı (%13.5 BS + %1.5 TD). Ayrıca çalışmada güneşte kurutulmuş dışkının hayvanlarda sağlık açsından etkisi de incelenmiştir. Yem tüketimi, canlı ağırlık kazancı, yemden yararlanma oranı ölçülmüştür. Rasyona BS'nin %10'u düzeyinde TD dahil edilmesi ile denemenin son yarısında (4-7.haftalar) canlı ağırlık kazancı düşse de (P0.05). Dışkının güneşte kurutularak verilmesi sağlık ile ilgili sorunların yaşanmaması açısından yeterli olmuştur. Sonuçlar göstermiştir ki samanın bir kısmı yerine TD'nin dahil edilmesi performansı geriletmemiş ve BS'nin %10'una kadar katılabileceği ortaya çıkmıştır.
Özet (Çeviri)
A study was carried out to investigate the effects of the laying hen feces (LF) used instead of a certain amount the wheat straw (WS) in the rations on the performance values of the Awassi female lambs. Forty 15 female lambs were divided into 3 treatments for the randomized trial design for 45 days. 1. Control, (85 % concentrate + 15 % WS); 2. LF up to 5% of wheat straw (85 % concentrate + 14.25 % WS + 0.75% LF); 3. LF up to 10% of wheat straw (85 % concentrate + 13.5 % WS + 1.5 % LF). In addition, the effect of sun-dried feces on the health of animals was also examined in the study. Feed consumption, live weight gain, feed utilization rate were measured. Live weight gain decreased in the last half of the experiment (4-7 weeks) with the inclusion of LF at 10% of the WS in the ration (P0.05). The feces were dried in the sun and so occurrences of health problems were blocked. The results showed that incorporation of LF instead of part of the straw did not reduce performance and it was revealed that LF could be added up to 10% of WS.